Zaplanuj niezapomniane wycieczki po Krecie

Przez admin

Zaplanuj niezapomniane wycieczki po Krecie

Decydując się na wyjazd na Kretę, zastanów się, w jakim miejscu chcesz wypoczywać. Lecąc samolotem na wyspę, możesz wylądować w Heraklionie lub w mieście Chania i udać się w interesujące dla Ciebie miejsce. Może to być malownicza wioska pośród gór albo luksusowy hotel położony nad wybrzeżem ciepłego morza. Jeśli chodzi o kurorty, posiadają one nowoczesną, dobrze wyposażoną infrastrukturę turystyczną. Należą do nich m.in.: Agios Nikolaos, Elunda, Sita, Matala, Agia Pelagia oraz Kavrosi.

Wszystko zależy od tego, czy chcesz samodzielnie zorganizować sobie wyjazd, czy za pośrednictwem biura podróży. Pamiętaj, że w przypadku gotowej wycieczki o nic nie musisz się martwić, a gdy chcesz odwiedzić więcej miejsc niż przewidziano w programie, możesz wynająć auto i pojechać w dowolnym kierunku.

Nie tylko pałac w Knossos

Wielu osobom kultura minojska kojarzy się z legendą o królu Minosie i pałacu w Knossos. Jednak decydując się na wycieczkę, masz okazję przekonać się, że wyspa Kreta to prawdziwa skarbnica wiedzy o greckiej kulturze. Dlatego przemyśl, gdzie chcesz udać się na fakultatywne wypady. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych propozycji.

Miejsca, które warto odwiedzić, w ramach ponadprogramowych wycieczek:

– Miejscowość Lato, gdzie znajdują się ruiny antycznego miasta z pozostałościami agory, wielkiej świątyni miejskiej oraz Prytaneum, (8 kilometrów od Agios Nikolaos).

– Kamienne pozostałości miasta Gurnia (fragmenty kolumn, niższych kondygnacji ścian, teatru, świątyni) 19 kilometrów od Agios Nikolaos.

– Itanos – znajduje się tu stanowisko archeologiczne z licznymi pozostałościami antycznego miasta, m.in.: ruiny akropolu, strażnica wykonana ze skalnych bloków oraz wczesnochrześcijański kościół (27 kilometrów od Sitii).

– Fragmenty antycznego miasta Dragmos w miejscowości Rusolakos,  jednego z największych ośrodków miejskich na wyspie o powierzchni 300 000m2.

– Komos – pozostałości kultury minojskiej w pobliżu wybrzeża oraz pozostałości świątyń pochodzące z IV-I w. p.n.e.. (w pobliżu Matali).

– Gortyna –  znajduje się tu Odeon – rzymski teatr z I w. n.e., pozostałości akropolu ze świątynią Artemidy, stadion, łaźnie publiczne, Świątynia Apolla Pytyjskiego z VII w. p.n.e. oraz kościół świętego Tytusa z 500 r. n.e. (45 kilometrów od Heraklionu).

– Fajstos – pozostałości antycznego miasta z czasów kultury minojskiej, zobaczysz tu szczątki pałacu (pokrytego dachem w celu ochrony przed dalszym zniszczeniem), schody, propyleje, fragmenty magazynów, przestrzeni sakralnych oraz świątynię poświęconą Latonie lub Rei z VII w. p.n.e. (50 kilometrów od Heraklionu).

O czym należy pamiętać, planując wyjazd na Kretę?

Temperatury na wyspie są wyjątkowo wysokie. Szczególnie w okresie letnim w rejonach nadmorskich oraz w wąwozach jest bardzo gorąco, nawet powyżej 40°C. W górach jest nieco chłodniej, dlatego warto zastanowić się nad terminem wyjazdu.

W niektórych restauracjach po spożyciu posiłku, możesz spodziewać się darmowego deseru. Ten miły gest to podziękowanie za wybór danego lokalu. W dobrym zwyczaju jest zostawienie drobnego napiwku dla kelnera. Na całej Krecie obowiązuje waluta Euro. Jeśli nie zdążysz wymienić pieniędzy w Polsce, możesz to zrobić na miejscu. Mieszkańcy wyspy posługują się językiem greckim, jednak obsługa hotelowa, kelnerzy w restauracjach, sprzedawcy w sklepach oraz pracownicy obiektów muzealnych i zabytkowych mówią po angielsku. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z kilkoma podstawowymi zwrotami, szczególnie grzecznościowymi.