Wyjeżdżasz poza Polskę, ale zarazem nie chcesz się rozstać ze swoim psem? W tych czasach wspólna wyprawa to nie problem, warto jednak przed wyruszeniem w wymarzoną zagraniczną podróż zapoznać się z podstawowymi zasadami transportowania zwierząt, by wyjazd przebiegł bezproblemowo i był dla was nie tylko koniecznością, ale i przyjemnością. Jeśli nie jesteś w stanie zadbać o kilka podstawowych kwestii związanych z przygotowaniem psa do zagranicznej podróży, bardziej sensowne może okazać się pozostawienie go na ten czas pod opieką osób trzecich.
Paszport dla zwierzęcia domowego jest dokumentem niezbędnym do swobodnego podróżowania po terenie Unii Europejskiej razem z twoim milusińskim. Psy poniżej trzeciego miesiąca z zasady nie są uprawnione do posiadania paszportu, a co za tym idzie, nie mogą podróżować po terenie wspólnoty (z wyjątkiem sytuacji, w której dany kraj pozwolił sobie na odstępstwo od tej reguły). Informacje zawarte w paszporcie to między innymi: imię, gatunek, rasa, płeć oraz data urodzenia zwierzęcia. Aby został wystawiony paszport, pies musi zostać oznakowany tatuażem lub chipem, a także być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dokument jest wystawiany odpłatnie przez lekarza weterynarii po uprzednim zbadaniu naszego pupila.
Nie każdy wie, że za niewłaściwe przewożenie zwierzęcia w aucie grozi mandat, nie mówiąc już o zagrożeniu dla bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą transportowanie nieodpowiednio zabezpieczonego psiego pasażera w razie nagłego wypadku. Warto więc wykazać się przezornością i zadbać o to zawczasu. Pies w samochodzie oznacza dla właściciela konieczność zaopatrzenia się w jakąś formę siedziska lub klatkę transportową dostosowaną do jego rozmiarów. W przypadku większych zwierzaków konieczne może się okazać zabezpieczenie ich specjalnymi szelkami ze smyczą. Niezbędnym akcesorium będzie również miska na wodę.
Weź pod uwagę, że – o ile twój zwierzak nie jest psim przewodnikiem i nie cieszy się z tego względu specjalnymi przywilejami – będziesz musiał tak zaplanować podróż, by sytuacji, w których zostawisz swojego czworonoga samego, było jak najmniej i trwały jak najkrócej. Pamiętaj też o tym, że w przypadku wysokich temperatur pozostawienie psa w samochodzie może spowodować jego śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, więc unikaj podobnych praktyk i w miarę możliwości zabieraj go wszędzie ze sobą albo zadbaj o komfortowe warunki.
Wybierając się do innego kraju, w miarę możliwości zatroszcz się także o to, by pies miał okazję się wybiegać, najlepiej na łonie natury. Pies, którego masz zamiar ze sobą zabrać, powinien być ułożony i reagować na komendy właściciela, ale i tak zawsze dobrze pamiętać o smyczy i kagańcu, zwłaszcza w przypadku większych i potencjalnie niebezpiecznych psów. Zarazem upewnij się, że znasz język państwa, w jakim będziecie przebywać w stopniu komunikatywnym, by zawsze być w stanie wyjaśnić wszelkie ewentualne wątpliwości ze strony otoczenia.