Z psem za granicę – co warto wiedzieć?

Przez admin

Z psem za granicę – co warto wiedzieć?

Wyjeżdżasz poza Polskę, ale zarazem nie chcesz się rozstać ze swoim psem? W tych czasach wspólna wyprawa to nie problem, warto jednak przed wyruszeniem w wymarzoną zagraniczną podróż zapoznać się z podstawowymi zasadami transportowania zwierząt, by wyjazd przebiegł bezproblemowo i był dla was nie tylko koniecznością, ale i przyjemnością. Jeśli nie jesteś w stanie zadbać o kilka podstawowych kwestii związanych z przygotowaniem psa do zagranicznej podróży, bardziej sensowne może okazać się pozostawienie go na ten czas pod opieką osób trzecich.

Szczepienia i paszport

Paszport dla zwierzęcia domowego jest dokumentem niezbędnym do swobodnego podróżowania po terenie Unii Europejskiej razem z twoim milusińskim. Psy poniżej trzeciego miesiąca z zasady nie są uprawnione do posiadania paszportu, a co za tym idzie, nie mogą podróżować po terenie wspólnoty (z wyjątkiem sytuacji, w której dany kraj pozwolił sobie na odstępstwo od tej reguły). Informacje zawarte w paszporcie to między innymi: imię, gatunek, rasa, płeć oraz data urodzenia zwierzęcia. Aby został wystawiony paszport, pies musi zostać oznakowany tatuażem lub chipem, a także być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dokument jest wystawiany odpłatnie przez lekarza weterynarii po uprzednim zbadaniu naszego pupila.

Transport

Nie każdy wie, że za niewłaściwe przewożenie zwierzęcia w aucie grozi mandat, nie mówiąc już o zagrożeniu dla bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą transportowanie nieodpowiednio zabezpieczonego psiego pasażera w razie nagłego wypadku. Warto więc wykazać się przezornością i zadbać o to zawczasu. Pies w samochodzie oznacza dla właściciela konieczność zaopatrzenia się w jakąś formę siedziska lub klatkę transportową dostosowaną do jego rozmiarów. W przypadku większych zwierzaków konieczne może się okazać zabezpieczenie ich specjalnymi szelkami ze smyczą. Niezbędnym akcesorium będzie również miska na wodę.

Pobyt na miejscu

Weź pod uwagę, że – o ile twój zwierzak nie jest psim przewodnikiem i nie cieszy się z tego względu specjalnymi przywilejami – będziesz musiał tak zaplanować podróż, by sytuacji, w których zostawisz swojego czworonoga samego, było jak najmniej i trwały jak najkrócej. Pamiętaj też o tym, że w przypadku wysokich temperatur pozostawienie psa w samochodzie może spowodować jego śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, więc unikaj podobnych praktyk i w miarę możliwości zabieraj go wszędzie ze sobą albo zadbaj o komfortowe warunki.

Wybierając się do innego kraju, w miarę możliwości zatroszcz się także o to, by pies miał okazję się wybiegać, najlepiej na łonie natury. Pies, którego masz zamiar ze sobą zabrać, powinien być ułożony i reagować na komendy właściciela, ale i tak zawsze dobrze pamiętać o smyczy i kagańcu, zwłaszcza w przypadku większych i potencjalnie niebezpiecznych psów. Zarazem upewnij się, że znasz język państwa, w jakim będziecie przebywać w stopniu komunikatywnym, by zawsze być w stanie wyjaśnić wszelkie ewentualne wątpliwości ze strony otoczenia.