Pamiątki z wakacji są nie tylko miłym upominkiem dla bliskich, ale też symbolicznym wehikułem czasu, który pomaga nam powrócić do pięknych, wakacyjnych chwil. Niestety, obecnie w wielu miejscach na świecie można kupić podobne przedmioty, zupełnie niezwiązane z kulturą czy historią danego regionu. Jeśli więc wybierasz się do Bułgarii i nie chcesz z urlopu przywieźć banalnych upominków, przeczytaj nasz poradnik i poznaj oryginalne, bułgarskie skarby.
W samym sercu Bułgarii rozciąga się wyjątkowa, bo pachnąca kwiatami kraina – Dolina Róż. Region słynie z produkcji kosmetyków, takich jak różane mydełka, szampony, eliksiry z płatków czy olejki do pielęgnacji ciała. Choć warto odwiedzić ten region i podziwiać wypełnione barwnymi krzewami pola, żeby kupić stworzone tam wyroby, wcale nie trzeba oddalać się od popularnych nadmorskich kurortów. Różane kosmetyki bez problemu kupisz na straganach czy w sklepach z pamiątkami w każdej większej miejscowości turystycznej, na przykład w Burgas oraz w Varnie.
Dużą popularnością cieszą się przetwory z papryki, a także miody oraz sery kaszkawał wykorzystywane na co dzień w aromatycznej bałkańskiej kuchni. Warto zakupić tutejszy ajwar, czyli warzywną pastę na bazie słodkiej papryki, bakłażanów, czosnku i octu, różane czy figowe konfitury oraz słoik miodu o ciekawym smaku – kasztanowy, leśny lub akacjowy. Typowa dla bułgarskiej tradycji kulinarnej jest też pasta ljutenica zrobiona z pieczonej papryki, pomidorów, kminku i czosnku. Bułgarzy produkują również doskonałe wina, koniaki, miętowy likier oraz najbardziej znany lokalny trunek – rakiję.
Bułgarskie rzemiosło artystyczne zachwyca misternymi zdobieniami, niepowtarzalnymi wzorami i naturalnymi materiałami. Warto rozejrzeć się po lokalnych straganach, galeriach sztuki oraz sklepach z pamiątkami i poszukać niezwykłych przedmiotów wytworzonych z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Najbardziej charakterystyczne dla bułgarskiej tradycji są oczywiście ikony świętych, związane z prawosławną obyczajowością, a także rzeźbione, drewniane szkatułki, tkane kilimy, pledy czy elementy garderoby. Bułgarzy z zamiłowaniem piją kawę, dlatego bez problemu można zakupić tu piękne, metalowe imbryczki do jej parzenia, ręcznie malowane filiżanki oraz talerzyki na smakowite przysmaki.
Podróżując samolotem, miejmy na uwadze ograniczenia obowiązujące u naszego przewoźnika, a także zasady wywozu przedmiotów obowiązujące w danym kraju. Pamiętajmy, że do bagażu podręcznego nie można spakować zazwyczaj więcej niż 1 l płynów, a pojedyncze buteleczki muszą być transportowane w pojemniczkach o pojemności nie większej od 100 ml i w specjalnej, przezroczystej saszetce. Na szczęście, do bagażu rejestrowanego zazwyczaj można zabrać nieco więcej i cieszyć się wspaniałym różanym mleczkiem do ciała czy pysznym bułgarskim winem przez długi czas po powrocie z wymarzonych wakacji.