Wspomnienie wakacyjnych chwil – pamiątki z Bułgarii

Przez admin

Wspomnienie wakacyjnych chwil – pamiątki z Bułgarii

Pamiątki z wakacji są nie tylko miłym upominkiem dla bliskich, ale też symbolicznym wehikułem czasu, który pomaga nam powrócić do pięknych, wakacyjnych chwil. Niestety, obecnie w wielu miejscach na świecie można kupić podobne przedmioty, zupełnie niezwiązane z kulturą czy historią danego regionu. Jeśli więc wybierasz się do Bułgarii i nie chcesz z urlopu przywieźć banalnych upominków, przeczytaj nasz poradnik i poznaj oryginalne, bułgarskie skarby.

Drobiazgi pachnące różami

W samym sercu Bułgarii rozciąga się wyjątkowa, bo pachnąca kwiatami kraina – Dolina Róż. Region słynie z produkcji kosmetyków, takich jak różane mydełka, szampony, eliksiry z płatków czy olejki do pielęgnacji ciała. Choć warto odwiedzić ten region i podziwiać wypełnione barwnymi krzewami pola, żeby kupić stworzone tam wyroby, wcale nie trzeba oddalać się od popularnych nadmorskich kurortów. Różane kosmetyki bez problemu kupisz na straganach czy w sklepach z pamiątkami w każdej większej miejscowości turystycznej, na przykład w Burgas oraz w Varnie.

Smakowita pamiątka

Dużą popularnością cieszą się przetwory z papryki, a także miody oraz sery kaszkawał wykorzystywane na co dzień w aromatycznej bałkańskiej kuchni. Warto zakupić tutejszy ajwar, czyli warzywną pastę na bazie słodkiej papryki, bakłażanów, czosnku i octu, różane czy figowe konfitury oraz słoik miodu o ciekawym smaku – kasztanowy, leśny lub akacjowy. Typowa dla bułgarskiej tradycji kulinarnej jest też pasta ljutenica zrobiona z pieczonej papryki, pomidorów, kminku i czosnku. Bułgarzy produkują również doskonałe wina, koniaki, miętowy likier oraz najbardziej znany lokalny trunek – rakiję.

Niepowtarzalne rękodzieło

Bułgarskie rzemiosło artystyczne zachwyca misternymi zdobieniami, niepowtarzalnymi wzorami i naturalnymi materiałami. Warto rozejrzeć się po lokalnych straganach, galeriach sztuki oraz sklepach z pamiątkami i poszukać niezwykłych przedmiotów wytworzonych z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Najbardziej charakterystyczne dla bułgarskiej tradycji są oczywiście ikony świętych, związane z prawosławną obyczajowością, a także rzeźbione, drewniane szkatułki, tkane kilimy, pledy czy elementy garderoby. Bułgarzy z zamiłowaniem piją kawę, dlatego bez problemu można zakupić tu piękne, metalowe imbryczki do jej parzenia, ręcznie malowane filiżanki oraz talerzyki na smakowite przysmaki.

Bagaż pod kontrolą

Podróżując samolotem, miejmy na uwadze ograniczenia obowiązujące u naszego przewoźnika, a także zasady wywozu przedmiotów obowiązujące w danym kraju. Pamiętajmy, że do bagażu podręcznego nie można spakować zazwyczaj więcej niż 1 l płynów, a pojedyncze buteleczki muszą być transportowane w pojemniczkach o pojemności nie większej od 100 ml i w specjalnej, przezroczystej saszetce. Na szczęście, do bagażu rejestrowanego zazwyczaj można zabrać nieco więcej i cieszyć się wspaniałym różanym mleczkiem do ciała czy pysznym bułgarskim winem przez długi czas po powrocie z wymarzonych wakacji.