Wakacyjne wojaże – jak dogadać się na Costa Barcelona?

Przez admin

Wakacyjne wojaże – jak dogadać się na Costa Barcelona?

Hiszpania, a szczególnie Barcelona, to wakacyjne marzenie wielu turystów. Niektórzy realizują je w ciągu roku, wybierając się na tzw. city break, czyli krótki, często weekendowy wypad do katalońskiej stolicy, inni jadą na dłuższe wakacje, aby móc w pełni nacieszyć się czarem, jaki roztacza Costa Barcelona. Region ten jest z roku na rok coraz bardziej popularny, również wśród polskich turystów, którzy przyjeżdżają tu zwabieni magiczną architekturą, malowniczymi plażami, piękną pogodą i rozbudowaną bazą hotelową. Jedyne, czego się czasem obawiają to kwestie językowe, bo o ile jadąc do Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich wiadomo, że dogadamy się po angielsku, to w przypadku Hiszpanii nie jest to już takie oczywiste.

Jak to jest z tym angielskim?

Angielski staje się coraz bardziej powszechny, również w naszym kraju. Najmłodsze pokolenia posługują się nim już całkiem sprawnie, a i starsi jakoś sobie radzą. Nauka tego języka niezależnie od wieku stała się czymś powszechnym i bardzo możliwe, że już za kilkanaście lat niemal każdy będzie potrafił porozumieć się w nim przynajmniej na podstawowym poziomie. Z reguły jadąc na zagraniczne wakacje, nie ma problemu, aby dogadać się po angielsku w hotelu czy restauracji, a są państwa, gdzie w tym języku załatwimy właściwie wszystko. Jeśli chodzi o Hiszpanię, znajomość angielskiego zazwyczaj wystarcza do komunikacji, zwłaszcza w dużych miastach. W Barcelonie, gdzie przebywa mnóstwo turystów z całego świata, nie powinno być z tym problemu, trochę trudniej może okazać się w małych miejscowościach. Jeżeli jednak są nastawione na turystykę, to w miejscach obleganych przez wczasowiczów na pewno znajdzie się ktoś znający angielski.

A hiszpański w Barcelonie?

Naturalną rzeczą wydaje się fakt, że jeśli znamy język państwa, do którego jedziemy, nie będziemy mieć żadnych problemów z komunikacją. Wybierając się na Costa Brava, możemy przeżyć lekkie zdziwienie, gdy okaże się, że znajomość hiszpańskiego nie do końca wystarcza, aby wszędzie i wszystko zrozumieć. Powód jest prosty – w Katalonii językiem urzędowym jest nie tylko hiszpański, ale również kataloński, którym chętnie posługuje się część mieszkańców. Może się też zdarzyć, że niektóre informacje będą napisane w języku katalońskim, który trochę różni się od hiszpańskiego, z reguły jednak zawsze znajdzie się osoba chętna do pomocy.

Rozmówki zawsze w cenie

Nawet jeśli znamy angielski, jadąc do Hiszpanii lub innego kraju zawsze warto zaopatrzyć się w podstawowe rozmówki i nauczyć kilku popularnych zwrotów, które mogą się przydać w trakcie urlopu. Nawet nieudolne próby mówienia w obcym języku zazwyczaj są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez mieszkańców, dla których jest to język ojczysty i powodują, że ludzie chętnie nam pomagają i nawiązują kontakt. Dlatego nie bójmy się korzystać z rozmówek w sklepie, restauracji czy na ulicy, gdyż jest to doskonały sposób nie tylko na naukę języka, ale również na poznanie ciekawych osób.