Wakacyjne rozterki psich opiekunów

Przez admin

Wakacyjne rozterki psich opiekunów

Zastanawiałeś się kiedyś, co stanie się z twoim psem w momencie, gdy wyjedziesz na zasłużone wakacje? Ta niepewność dodatkowo wzrasta w sytuacji planowania zagranicznego urlopu. Na ogół do wyboru mamy: pozostawienie psa na czas wyjazdu pod opieką rodziny lub życzliwych sąsiadów bądź zameldowanie go w jednym z zyskujących na popularności zwierzęcych hoteli. Istnieje jednak również inna możliwość – wyjazd z psem. Mawiają, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, więc czy naprawdę chcesz spędzić najwspanialsze chwile w roku bez najlepszego kumpla przy boku? Jeśli nadal się wahasz, poniżej proponujemy kilka pytań sugestii, które pomogą ci podjąć ostateczną decyzję i lepiej przygotować się do ewentualnej podróży.

Czy pies jest zaszczepiony i posiada komplet szczepień?

Wyjeżdżając za granicę z czworonogiem, warto zapoznać się z obowiązującymi na terenie danego kraju przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt. Konieczne może się też okazać wykonanie kompletu szczepień oraz wystawienie psiego paszportu u lekarza weterynarii.

Czy jesteś w posiadaniu podstawowych akcesoriów podróżniczych dla psa?

Aby wspólna podróż autem przebiegała komfortowo, warto w sklepie zoologicznym zaopatrzyć się w te najbardziej podstawowe elementy wyposażenia: w kaganiec, smycz, miskę, bidon na wodę, matę, legowisko oraz szelki samochodowe. Jeśli natomiast bierzesz pod uwagę wyprawę rowerową, a jesteś właścicielem mniejszego czworonoga, dobrym pomysłem może okazać się dodatkowo zakup koszyka rowerowego.

Pamiętaj o psim temperamencie

Tak samo jak ludzie, również psy mają różne temperamenty i osobowości. Z reguły jednak strzał w dziesiątkę stanowi wypoczynek na łonie natury. Górskie oraz leśne wyprawy, biwakowanie, turystyka rowerowa albo nordic walking to zdecydowanie lepsze pomysły niż bierne leżenie przy hotelowym basenie i sączenie drinków w towarzystwie znudzonego czworonoga. 

Czy pies jest ułożony i słucha twoich poleceń?

Grzeczny, słuchający poleceń pies oszczędzi ci wielu problemów i uczyni podróż łatwiejszą. Jednak nawet jeśli ufasz twojemu czworonogowi i dobrze go wytresowałeś, zawsze pamiętaj o smyczy oraz kagańcu, a w miejscach publicznych trzymaj go blisko siebie. Pamiętaj, osoby postronne nie mają  obowiązku wiedzieć, że twój pies jest łagodny i nie gryzie, ani uwierzyć ci na słowo. Pies może rozmaicie zareagować na nowe miejsca, ludzi czy sytuacje, a tłumaczenie się gdy coś pójdzie nie tak jest wystarczająco kłopotliwe nawet w języku ojczystym. Warto więc chuchać na zimne i mieć psa pod pełną kontrolą.

Czy znasz język i zwyczaje panujące w miejscu docelowym?

W niektórych krajach obecność psa potrafi być uznawana za nieczystą z powodów kulturowych i religijnych, a co za tym idzie – może budzić negatywne emocje otoczenia. Należy to wziąć pod uwagę podczas planowania kierunku podróży.

Warto spróbować

Bez względu na to, na jaki cel podróży i sposób spędzania wolnego czasu się zdecydujesz, wspólna wyprawa z twoim psem może oszczędzić wam obojgu przykrej rozłąki i urozmaicić urlop. Bo ostatecznie cóż może być przyjemniejszego niż wakacje u boku najlepszego przyjaciela?