Wakacje za granicą – niezbędnik turysty

Przez admin

Wakacje za granicą – niezbędnik turysty

Przygotowując się do podróży za  granicę, warto zapoznać się ze specyfiką i kulturą miejsca, do którego się wybieramy. Przed rozpoczęciem wyjazdu zorientuj się, jaki klimat panuje w danym państwie, a nawet w regionie, do którego się wybierasz. Pamiętaj, że warunki pogodowe nie są jednolite dla całego kraju. Ważny jest także język zarówno narodowy, jak i powszechnie stosowany w przemyśle turystycznym. Współcześnie w większości państw można porozumieć się po angielsku, a gdzieniegdzie również po niemiecku, francusku, włosku, hiszpańsku.

Potrzebne dokumenty, ważne adresy, telefony – czyli formalności w pigułce

Decydując się na wakacje za granicą, zwróć uwagę na przepisy dotyczące wiz oraz paszportów, ponieważ przyjeżdżając do wybranych państw, należy mieć paszport ważny już od kilku miesięcy lub nawet przez pół roku. W niektórych krajach wystarczy tylko dowód osobisty. Pamiętaj także o ważnym prawie jazdy, jeśli wybierasz się własnym autem lub zamierzasz wypożyczyć auto na miejscu. Studenci oraz uczniowie powinni mieć aktualne, ostemplowane legitymacje, które często umożliwiają skorzystanie ze zniżek podczas zakupu biletów wstępu.

Jeśli przyjmujesz leki na stałe lub cierpisz na przewlekłą chorobę,  zabierz odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Wśród dokumentów muszą znaleźć się potrzebne bilety podróżnicze, umowy z biurem podróży, niezbędne ubezpieczenia (NNW, zdrowotne, od zaginięcia bagażu itp.).

Zdobądź również adres i godziny urzędowania polskiego konsulatu, w kraju który odwiedzisz.

Zadbaj o zdrowie swoje i rodziny

Decydując się na podróż za granicą, należy zwrócić uwagę, jakie choroby występują w miejscu, do którego chcesz pojechać. Jeśli są to kraje tropikalne, odwiedź lekarza i zadbaj o obowiązkowe szczepienia. W przypadku niektórych chorób, szczepionkę należy podać na  kilka miesięcy przed wyjazdem.

Pamiętaj również o odpowiednim wyposażeniu apteczki. Nie może w niej zabraknąć leków przeciwbólowych, środków opatrunkowych, wody utlenionej czy też kremów z Pantenolem na oparzenia słoneczne. W krajach egzotycznych możesz mieć dolegliwości związane z florą bakteryjną, dlatego zabierz  leki przeciwbiegunkowe, medykamenty ułatwiające trawienie oraz krople żołądkowe. Jeśli planujesz długie kąpiele w słońcu,  potrzebne będą ochronne kremy z wysokim filtrem UV. Zatroszcz się także o wzrok, zabierając krople nawilżające, okulary przeciwsłoneczne, niezbędne soczewki oraz płyny do płukania.

Odpowiedni ubiór – klucz do udanego urlopu

Przygotowując swój bagaż, zastanów się nad celem i miejscem podróży. Wybierasz się do krajów, w których temperatury są wysokie? Zabierz stroje zwiewne, luźne, bawełniane, z tkanin przepuszczających powietrze. Jeśli są to państwa muzułmańskie, zaopatrz się w długie sukienki, zakrywające kolana i ramiona. Pamiętaj o wygodnym obuwiu. Szpilki na wysokim obcasie zostaw na wieczorne kolacje. Na spacery po plaży niezawodne okażą się klapki lub sandały, w tereny górskie warto wybrać obuwie trekkingowe. W czasie wyjazdu planujesz się opalać? Zadbaj o wygodny i dopasowany strój kąpielowy. Niezbędnym elementem turystycznej garderoby jest nakrycie głowy, w zależności od miejsca pobytu zabierz ze sobą czapkę z daszkiem, kapelusz lub chustę.

Przydatne akcesoria na wakacjach

Jadąc na urlop, warto wziąć ze sobą  kamerę lub dobry aparat cyfrowy, niezbędne ładowarki do telefonu, zapasowe baterie, a także urządzenia ładujące bez dostępu do prądu typu Power Back. Pomocne mogą okazać się, pilniki do paznokci, małe nożyki, scyzoryki, nożyczki oraz przybory do pisania (notes, długopisy).