Wakacje z psem w Bułgarii? Czemu nie!

Przez admin

Wakacje z psem w Bułgarii? Czemu nie!

Wakacje to jeden z najprzyjemniejszych okresów w ciągu roku, wyczekiwany i często planowany z wyprzedzeniem. Wizja pięknej pogody, wolnego czasu i bliższych lub dalszych podróży rozpala wyobraźnię i zachęca do realizacji marzeń. Polacy coraz chętniej spędzają urlop z dala od domu, korzystając z ofert biur turystycznych lub organizując wyjazd we własnym zakresie. Częstym problemem pojawiającym się już na etapie planowania podróży jest kwestia domowego pupila, co dotyczy zwłaszcza psów, których nie można zostawić w domu pod okazjonalną opieką kogoś zaufanego. Dlatego wiele osób decyduje się na wakacje wspólnie z psiakiem, aby nie narażać go na stres związany z rozłąką. O ile urlop spędzany w Polsce nie stanowi większego problemu w tej kwestii, to podróż zagraniczna jest już większym wyzwaniem dla właścicieli tych zwierząt, nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrealizować.

Formalności przed wyjazdem do Bułgarii

Planując wakacje w Bułgarii, które chcemy spędzić z naszym psem, trzeba się do tego odpowiednio wcześnie przygotować. Obowiązują nas bowiem przepisy unijne, regulujące kwestię podróży ze zwierzęciem, które znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Podstawą są tu odpowiednie dokumenty, które musi posiadać przewożony pies, a jest to przede wszystkim paszport oraz pisemne upoważnienie jego właściciela, jeśli zwierzę podróżuje pod opieką innych osób. Aby uzyskać paszport, musimy zaopatrzyć naszego pupila w transponder identyfikacyjny, który wszczepia się pod jego skórę oraz zaszczepić go przeciw wściekliźnie. Ważna jest data ostatniej tego typu szczepionki, gdyż jeśli podana była wcześniej niż rok przed planowaną podróżą, należy ją wykonać nie później niż 21 dni przed wyjazdem. Ostatnią formalnością jest wizyta u weterynarza w ciągu 24 godzin przed datą przekroczenia granicy, potwierdzająca dobry stan zdrowia zwierzęcia.

Jaki środek lokomocji wybrać?

Formalności to jedno, a sama podróż to kolejne wyzwanie. Do Bułgarii najczęściej latamy samolotem lub jedziemy autokarem albo własnym samochodem. Z oczywistych względów podróż autokarem byłaby najbardziej uciążliwa, dlatego właściciele psów wybierają samochód lub samolot. Dla psa przyzwyczajonego do przemieszczania się samochodem taka podróż nie powinna stanowić większego problemu, oczywiście, jeśli zapewni mu się odpowiednie warunki. Należy więc pamiętać o regularnych postojach, aby zwierzę mogło trochę pobiegać, dostępie do wody i pożywienia oraz utrzymaniu optymalnej temperatury w pojeździe. Jeśli chodzi o samolot, to większość linii czarterowych i rejsowych umożliwia przewożenie małych psów (do 8 – 10kg) w klatce umieszczonej w kabinie samolotu. Większe zwierzęta muszą niestety podróżować w luku bagażowym, również w określonej przepisami klatce.

Wreszcie na miejscu

Ostatnią kwestią umożliwiającą wspólne wakacje, jest wybór zakwaterowania w miejscu, które zezwala na przyjazd ze zwierzętami. Właściciele czworonogów najczęściej wybierają campingi, jednak jeśli chodzi o Bułgarię, to wiele tutejszych hoteli oferuje turystom nocleg razem ze swoim pupilem. Jeśli zatem odpowiednio wcześnie zrobimy rozeznanie i uda nam się znaleźć taki ośrodek, pozostaje pakować walizki i ruszać w drogę!