Wakacje na Kos – jak się dogadać?

Przez admin

Wakacje na Kos – jak się dogadać?

Nadchodzi upragniony czas wakacyjnych wyjazdów, które w ostatnich latach są bardzo egzotyczne i nie ograniczają się tylko do polskiego morza. Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej, bez względu na wiek i status społeczny. Wiele osób w tym roku, jako cel wakacyjnego wypoczynku, wybierze Kos – malowniczą grecką wyspę położoną u wybrzeży Turcji, słynącą z pięknych plaż i starego, rosnącego tu platanu, pod którym podobno prowadził wykłady uznany za ojca medycyny – Hipokrates.

Język na wakacjach

W związku z zagranicznymi podróżami pojawia się oczywiście problem znajomości języków obcych. O ile dla młodszego pokolenia porozumiewanie się po angielsku staje się powoli czymś naturalnym, to starsi nie zawsze mają tę umiejętność, choćby z tej prostej przyczyny, że dawniej w szkołach uczono głównie rosyjskiego. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu muszą rezygnować z egzotycznych wakacji – są różne sposoby, aby poradzić sobie za granicą bez znajomości języka obcego.

Pod opieką biura

Nie znając choćby angielskiego najprościej i najbezpieczniej jechać na zagraniczny urlop za pośrednictwem biura podróży. Mamy wtedy pewność, że takie sprawy jak transport, noclegi i wyżywienie będą już załatwione, a są to kwestie, w których komunikacja jest niezbędna. Jeśli ktoś bardzo boi się podejmować prób porozumiewania się z lokalnymi mieszkańcami, może oczywiście tego uniknąć, ograniczając się do korzystania z wycieczek z polskim przewodnikiem i stołując się tylko w hotelowej restauracji. Taka strategia jednak znacznie zubaża wakacje, dlatego zawsze jednak warto próbować, choć trochę poznać lokalną społeczność i próbować nawiązać jakikolwiek kontakt.

Na Kos – tylko po grecku?

Wiadomo, że angielski jest bardzo popularny – zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców najczęściej odwiedzanych miejscowości na całym świecie. Jeśli zatem znamy ten język, możemy być spokojni – w większości przypadków dogadamy się bez problemu i dotyczy to również pobytu na Kos. Ponieważ na wyspę często przyjeżdżają Niemcy, również ich język jest tu trochę znany. Szansa, że wśród turystów trafi się osoba biegle władająca greckim, jest raczej niewielka, ale zawsze warto nauczyć się chociaż podstawowych zwrotów. Znajomość kilku słów w lokalnym języku z reguły jest bardzo dobrze odbierana przez mieszkańców danego kraju i powoduje, że ludzie stają się bardziej otwarci i chętnie służą pomocą. Trzeba mieć świadomość, że nawet w kraju, gdzie angielski jest powszechny, będą miejsca (np. bazary, małe, wiejskie sklepiki), w których ten język na niewiele się przyda.

Otwartość i inwencja podstawą komunikacji

Wakacje to czas luzu i doświadczania nowych wrażeń. Jadąc na Kos, dobrze o tym pamiętać i korzystać z pięknej pogody, greckiej kuchni i atrakcji, jakie oferuje ta piękna wyspa. Nie warto zamykać się na kontakt z mieszkańcami, nawet jeśli nasza znajomość języków obcych jest niewystarczająca. Trzeba pamiętać, że na całym świecie w podstawowych sprawach można się dogadać na migi, a przede wszystkim za pomocą otwierającego wszystkie drzwi uśmiechu.