Category Archive Wakacje dla aktywnych

Przez admin

Zaplanuj urlop w Tunezji i ciesz się wypoczynkiem

Zastanawiasz się jak zaplanować wakacje w Tunezji, aby były wyjątkowym przeżyciem? Przede wszystkim pomyśl, w jaki sposób chcesz spędzić czas. Jeśli jedziesz na wycieczkę oferowaną przez biuro podróży, o nic nie musisz się martwić. Natomiast samodzielnie organizując wyjazd, o wszystko Ty dbasz. Ma to również swoje zalety, ponieważ Ty decydujesz o przebiegu całej podróży i tym z jakich atrakcji skorzystasz. Dodatkowe informacje tu

Wybierz odpowiedni nocleg w Tunezji

Planowanie wyjazdu rozpocznij od wyboru noclegu i miejsca pobytu. Do wyboru są liczne kurorty, m.in.: Soussa, Hammamet, Mahdia, Monastir, Dżerba, Tunis i inne. Istnieje wiele możliwości noclegów, od hoteli poprzez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe na kempingach skończywszy. Możliwość noclegu w małym domku kempingowym lub namiocie jest najtańsza i bardziej opłaca się w przypadku dłuższych pobytów, np. kilkunastodniowych. W przypadku krótkiego pobytu zdecyduj się na coś bardziej wyszukanego. Po zarezerwowaniu miejsc w hotelu, zabukowaniu biletów lotniczych pora na planowanie wypoczynku i opracowanie programu wycieczki.

Arabskie bazary, safari na wielbłądzie – poczuj tunezyjski klimat

Obowiązkowym miejscem, jakie należy odwiedzić w Tunezji, są arabskie bazary. Tu trzeba zajrzeć, w każdym mieście stoją liczne stragany, oferujące wiele pamiątek, pachnących przypraw, barwnych ubrań, świeżych owoców. Pooglądaj, potarguj się i przywieź ze sobą wyjątkowy upominek. Oprócz bazarów, na których można spędzić cały dzień, możesz wybrać się na pustynne safari na wielbłądzie, zwiedzić meczety, świątynie, twierdze i inne zabytki albo całkowicie oddać się leniuchowaniu na plaży.

Perły Tunezji, jakie warto zaznaczyć na swojej turystycznej mapie

Obok znanych i często odwiedzanych miejsc w Tunisie, Soussie czy Mahadii warto wybrać się do nieco mniej skomercjalizowanych zakątków Tunezji. Poniżej proponujemy kilka możliwości:

– Kartagina położona niedaleko Tunisu, stosunkowo często odwiedzana przez turystów za względu na historyczne artefakty. Można tu zobaczyć pozostałości antycznego miasta, m.in.: ruiny term Antonia, wille rzymskich arystokratów z II w. n.e. natomiast na wybrzeżu czekają na turystów porty punickie. Warto wybrać się tu na spacer wieczorem przy zachodzie słońca. Natomiast na wzgórzu Byrsa  obejrzysz panoramę Kartaginy, ruiny rzymskich cystern i amfiteatru. Jednak głównymi punktami są tu eklektyczna Katedra Świętego Ludwika z XIX wieku oraz Muzeum Kartaginy.  

– Thugga zwana również Dougga, to stanowisko archeologiczne położone w północnej części Tunezji. Tu znajduje się mauzoleum Atebana oraz zabytki z czasów antycznego Rzymu, tj.: teatr rzymski z II wieku n.e., budynek kapitolu, łaźnie Licyniana, termy, pozostałości licznych świątyń i domów mieszkalnych.

– Sidi Bou Said to miasteczko oddalone kilka kilometrów na północ od Kartaginy, znane z białych budynków z niebieskimi okiennicami i drzwiami. Na posadzkach niektórych dziedzińców można dostrzec barwne mozaiki na białym tle. Estetyka miasta zachwyca czystością, prostym układem ulic i barwnymi straganami pokrytymi pamiątkami. W Sidi Bou Said znajduje się pałac Dar el Annabi – dawna rezydencja arabskich arystokratów. Obecnie budynek pełni funkcję muzeum dla turystów. – Park Narodowy Aszkal – to miejsce warto odwiedzić wynajętym jeepem lub pojechać na wycieczkę fakultatywną autokarem. Znajduje się tu ogromne jezioro o powierzchni  89 km2, liczne siedliska najrozmaitszych gatunków ptaków. Mokradła i obszary bagienne obfitują w egzotyczną roślinność. Na terenie parku znajduje się lokalne muzeum, a w nim dostępne są zbiory, dotyczące występujących tu osobliwości ze świata fauny i flory.

Przez admin

Dahab – czyli aktywny wypoczynek dla miłośników sportu

Większości przybywających do Egiptu turystów ta kraina kojarzy się raczej z pobytem w hotelach i basenach, zwiedzaniem zabytków oraz ewentualnie przejażdżką na wielbłądzie. Tymczasem wczasy w Egipcie potrafią zaoferować wiele atrakcji również miłośnikom sportów oraz aktywnego spędzania czasu, tyle że trzeba wybrać odpowiednią lokację. Jednym z takich miejsc jest nadmorskie Dahab, słynące z różnorodnych sportów wodnych. To właśnie tam każdy, kto przedkłada wypoczynek aktywny nad pasywny, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Uroki rafy koralowej

Rafy koralowe to unikalne zakątki wodnego świata, charakteryzujące się występowaniem rzadkich okazów fauny oraz flory. Ze względu na to stanowią wymarzone miejsce dla miłośników nurkowania: głębinowego, jak i powierzchniowego. Obecnie ten wodny ekosystem ma niestety status stopniowo blaknącego i wymierającego, więc wszyscy ci, którzy chcieliby doświadczyć jego uroków, powinni się pospieszyć. Wartą rozważenia dodatkową opcją dla miłośników nurkowania głębinowego z pewnością okaże się eksploracja zatopionego okrętu. Z kolei miłośnicy pływania powierzchniowego z pewnością docenią również możliwość pływania z zamieszkującymi tamtejsze wody delfinami.

Sporty wodne

Nurkowanie i pływanie z delfinami to nie jedyna z wodnych aktywności, których można spróbować w Dahab. Oprócz tego wczasowicze mogą spróbować swoich sił w dyscyplinach sportowych takich jak: kitesurfing, czyli pływanie po powierzchni wody przy użyciu deski z latawcem oraz windsurfing, definiowany jako żeglowanie przy pomocy deski oraz żagla. Na miłośników osiągania nieco większych prędkości czekają gotowe do wynajęcia motorówki.

Aktywności i sporty lądowe

Dahab to nie tylko rozrywki wodne, ale i szeroka gama propozycji dla osób, które wolą czuć ziemię pod stopami. Jednym z pomysłów na spędzenie wolnego czasu są z pewnością safari odbywane na grzbietach wielbłądów, pozwalające turyście poczuć się niczym prawdziwy nomad. Zresztą jedną z opcji dla miłośników tej metody spędzania urlopu jest odwiedzenie prawdziwego obozu beduińskiego i zjedzenie posiłku z jego mieszkańcami. Ciekawą alternatywą dla wielbłąda pozostaje rozpowszechniona również i w naszym kręgu kulturowym jazda konna. Dahab z otwartymi ramionami przyjmuje również miłośników kolarstwa, którzy w tym zakątku świata mogą swobodnie oddawać się swojej pasji. Z kolei na pasjonatów bardziej nowoczesnego, komfortowego, a zarazem szybkiego podróżowania, czekają do wynajęcia quady lub samochody terenowe.

Dahab czeka na aktywnych Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem określonej dyscypliny lub grupy dyscyplin sportowych, czy też chcesz spróbować wszystkiego po trochu i po prostu aktywnie spędzić wakacje, szeroka oferta wypoczynkowa Dahab z pewnością wyjdzie naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Poranek spędzony na nurkowaniu w rafie koralowej, popołudnie na grzbiecie wielbłąda, a wieczór w sunącym przez pustynię samochodzie terenowym? Tam to możliwe, dzięki czemu po powrocie nie będziesz mieć powodów do narzekań, że kolejny urlop przeleżałeś przy basenie.