Varna zaskakuje swoimi bałkańsko-słowiańskimi obyczajami

Przez admin

Varna zaskakuje swoimi bałkańsko-słowiańskimi obyczajami

Na swoje wymarzone wakacje wybrałeś Varnę w Bułgarii? Świetnie się składa, ponieważ jest to magiczne miejsce pełne piękna zjawiskowej przyrody. Dodatkowo, podczas kontaktu z Bułgarami pozytywnie zaskoczą Cię ich ciekawe zwyczaje oraz ludowa tradycja. Nie czekaj, wybierz się w podróż po kulturze bułgarskiej razem z nami i przygotuj się na moc związanych z tym wrażeń. Przekonaj się sam, co znaczy spędzić wakacje w Varnie już w tej chwili.

Bułgarzy słyną z połączenia dwóch odmiennych temperamentów: bałkańskiego i słowiańskiego. Tworzy to w ich sercach mieszankę wybuchową, która jest bardzo ciekawa dla przyjezdnych nie tylko z Europy, ale także z całego świata. W dodatku mieszkańcy Varny, dumni ze swojej tradycji oraz obyczajów od wieków kultywują niektóre przyzwyczajenia, sprawiając, że przechodzą one z pokolenia na pokolenie. Sama bułgarska kultura jest zaskakująca dla wielu turystów, natomiast fakt, że jest kultywowana od wieków i pielęgnowana z ogromną starannością, dodaje jej ciekawości oraz sprawia, że intryguje w bardzo intensywny sposób.

Gdy powiesz „tak”, on powie „nie”

Podstawową informacją, którą trzeba znać, wyjeżdżając do Varny, jest istota bułgarskiego komunikowania się. Zawsze powinno się pamiętać: kiwanie głową dla Bułgarów oznacza „nie”, natomiast kręcenie nią wyraża słowo „tak”. Ta odwrotność wprawia wielu Polaków oraz inne narodowości w zakłopotanie. Jednak, aby skutecznie się porozumieć w Varnie, warto się dostosować. Tym bardziej że Bułgarzy są zazwyczaj bardzo przyjaznymi osobami, którzy chętnie nawiązują nowe znajomości. Rozmowa z nimi może być bardzo przyjemna, bo zazwyczaj potrafią wzbudzać zaciekawienie przyjezdnych swoimi opowieściami o różnych aspektach mieszkania w Bułgarii. 

Mówisz po polsku? To świetnie

Mówi się, że język angielski jest językiem znanym dobrze na całym świecie i w obecnych czasach stanowi podstawę ludzkiej komunikacji. W Varnie te słowa nie zawsze się sprawdzają. Oczywiście, wielu ludzi, zwłaszcza młodszych, potrafi dobrze posługiwać się językiem angielskim, jednak nie jest to niezawodna metoda. Nie będzie niespodzianką fakt, że najlepiej na podróż wziąć ze sobą parę książek z podstawami języka bułgarskiego. Natomiast zaskakujący jest fakt, iż… Bułgarzy często świetnie mówią po polsku! Wiąże się to z popularnością Varny i innych miast wśród turystów ze środkowej Europy. Dlatego m.in. sprzedawcy, kelnerzy czy przewodnicy zazwyczaj rozumieją język polski oraz inne języki słowiańskie.

Bałkański temperament czuć już w warneńskiej kuchni

Bułgarzy zazwyczaj dużo gotują. Uwielbiają to robić i tworzą nowe potrawy z ogromną pasją. Dosłownie czuć to w ich kuchni, która często posiada różne ciekawe połączenia smaków. Jeśli zgłodniejesz podczas swoich wakacji w Varnie, koniecznie spróbuj takich dań jak: sałatka owczarska, szopska, potrawy z serem Dunav czy kiselo mliako. Wówczas gwarantujemy Ci smakową satysfakcję, a tymczasem z całego serca życzymy Ci udanych wakacji pełnych obserwacji ciekawych, bułgarskich obyczajów. Do zobaczenia w Varnie!