Urlop w tunezyjskim kurorcie – obyczajowość Monastiru

Przez admin

Urlop w tunezyjskim kurorcie – obyczajowość Monastiru

Monastir słynie z niezwykłej, kameralnej atmosfery, która sprzyja odpoczynkowi. W miasteczku i jego okolicy można zobaczyć najpiękniejsze zabytki arabskiej kultury, a na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyć w jednym z najciekawszych wydarzeń – Festiwalu Kultury. Jakie obyczaje królują w Tunezji i czy bardzo różnią się od tych znanych nam z Europy?

Najważniejsza jest wspólnota

Dla większości Tunezyjczyków religia oraz rodzina to największe wartości, dlatego zawsze przestrzegają wspólnych tradycji. Razem świętują takie dni jak Święto Ofiarowania Abrahama oraz cały okres Ramadanu, czyli dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. W tym czasie nie wolno im spożywać posiłków ani pić od świtu do zmierzchu, co wiąże się z oczyszczającym postem na pamiątkę objawienia świętej księgi muzułmanów, Koranu. 

Tunezyjczycy obchodzą też wiele świąt państwowych, a wśród nich Nowy Rok 1 stycznia, Święto Niepodległości 20 marca czy Święto Republiki 25 lipca. W tych dniach organizuje się wystawy poświęcone pamięci bohaterów, wszystkie instytucje są pozamykane, a miejscowi odpoczywają w gronie najbliższych.

Festiwal tunezyjskiej kultury

Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia w Monastirze organizowany jest Festiwal Kultury, podczas którego można podziwiać pokazy taneczne, wystawy zdjęć poświęcone lokalnym tradycjom, a także spróbować regionalnych przysmaków. Warto wziąć w nim udział, by zobaczyć jak Tunezyjczycy potrafią się bawić, doświadczyć ich gościnności oraz odkryć różnorodne oblicza wspaniałej kultury kraju. 

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Monastir nie jest dużą metropolią, dlatego łatwiej tu o doświadczenie tradycyjnej, arabskiej obyczajowości. Chociaż na pierwszy rzut oka miasteczko wydaje się wyłącznie turystycznym rajem, okazuje się, że w jego zaułkach można poznać prawdziwą kulturę Tunezji. Dobrym miejscem do obserwacji jest tutejsza medina, czyli stare miasto wypełnione wąskimi uliczkami i kamiennymi budynkami. Warto przejść się w pobliżu słynnego meczetu i przystanąć na chwilę, nasłuchując tradycyjnych nawoływań do modlitwy.

Wycieczka w głąb pustyni

Pierwotnie obszar dzisiejszej Tunezji zamieszkiwali Berberowie, czyli pustynny lud, który zajmował się przede wszystkim hodowlą zwierząt. Ich potomkowie rozproszyli się obecnie na cały kraj, ale żeby z bliska zobaczyć prawdziwe, berberyjskie życie, warto udać się w głąb Tunezji. Wycieczka do tradycyjnej wioski może być prawdziwą przygodą, ponieważ życie jej mieszkańców znacznie różni się od tego, który turyści znają z wakacyjnych kurortów. Czas zdaje się tu płynąć wolniej, a ludność żyje w zgodzie z dziką przyrodą.

Decydując się na wycieczkę do Tunezji, warto pamiętać o tym, że to jeden z najbardziej liberalnych krajów Afryki Północnej, a na turystów czeka przede wszystkim serdeczność mieszkańców i wspaniały klimat nadmorskich osad. Wystarczy oddalić się nieco od hotelu i przespacerować po miasteczku, by zauważyć niezwykłą różnorodność, a jednocześnie wiele podobieństw do zachowań, które znamy z własnego kraju.