Urlop w kraju słońca – największe zabytki Egiptu

Przez admin

Urlop w kraju słońca – największe zabytki Egiptu

Choć wielu z nas Egipt kojarzy się głównie z ciepłym, lazurowym morzem oraz błogim odpoczynkiem przy hotelowym basenie, ten kraj jest też prawdziwą skarbnicą najwspanialszych zabytków świata. Zapraszamy do poznania tych najważniejszych punktów na mapie.

Piramidy w Gizie

Tych monumentalnych budowli nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wielu turystów przyjeżdża do Egiptu specjalnie po to, żeby odkryć ich niesamowity klimat. My zachęcamy do zwiedzania zarówno tych najbardziej popularnych, np. Piramida Cheopsa, jak i tych mniej znanych, chociażby Piramidy Królowych. Mistycyzmu dodaje fakt, że zostały zbudowane kilka tysięcy lat temu, a do dziś zachowały się w doskonałym stanie.

Posąg Sfinksa

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Egiptu jest Posąg Sfinksa, który można podziwiać w sąsiedztwie piramid. Imponuje nie tylko swoim rozmiarem, ale także nieprawdopodobnym jak na tak odległe czasy kunsztem budowlanym. Według legendy przedstawia faraona Chefrena i jest jednym z najstarszych posągów świata.

Sfinks na Plaży w Egipcie

Zabytki Doliny Królów

W tym regionie spoczywają znamienici królowie Egiptu. Ich grobowce wykute zostały w skalnych formacjach o zachwycającej konstrukcji. Dolina Królów rozciąga się na terenie dawnych Teb Zachodnich, w sąsiedztwie rzeki Nil. Popularną wśród turystów rozrywką jest oglądanie Doliny Królów z perspektywy lotu ptaka, na przykład podczas wycieczki balonem.

Miasto Luksor

Po wschodniej stronie Nilu znajduje się z kolei miasto Luksor, które również wyrosło na terenie starożytnych Teb. Najważniejszym punktem jest Świątynia Luksorska, która zadziwia ogromem oraz kunsztem architektonicznym. Budowla łączy się z inną świątynią ‑ Karnaku, imponującą aleją z kamiennych sfinksów. W Luksorze koniecznie trzeba zobaczyć też słynne Kolosy Memnona, czyli wielkie posągi przedstawiające siedzącego na tronie faraona. ​Podobno kiedyś nawet wydawały dźwięki codziennie o wschodzie słońca i tym samym oddawały część bogini słońca.

Stolica pełna zabytków

Kair jest największym miastem Egiptu, dlatego znajduje się tam wiele ciekawych zabytków. Zaliczyć można do nich miejską cytadelę czy Meczet Muhhamada Ali. Dla miłośników sztuki Kair przygotował Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono liczne dzieła starożytne, ale także współczesne.

Mieszanka kultur

Egipt bez wątpienia należy do krajów, w których spotykają się ze sobą różnorodne wpływy, religie i tradycje. Interesującym punktem wycieczki może okazać się wyprawa na Półwysep Synaj, gdzie wyrasta najwyższy szczyt kraju – góra o tej samej nazwie. Po kilkugodzinnej wędrówce dotrzesz do Klasztoru Św. Katarzyny skąd rozciąga się wspaniała panorama na pokryte zielenią zbocza, a w oddali spokojne wody Zatoki Akaba.

W Egipcie każdy odkryje formę aktywności idealną dla siebie. W ciągu kilku dni można zobaczyć tam najpiękniejsze budowle świata, poznać różnorodne kultury, religie oraz prawdziwie wypocząć na jednej z rozległych i cudownych plaż. I co najważniejsze – można to robić o każdej porze roku!