Urlop w Hiszpanii – 5 zasad bezpiecznego podróżowania

Przez admin

Urlop w Hiszpanii – 5 zasad bezpiecznego podróżowania

Bezpieczeństwo podróży jest równie ważne jak piękne widoki i atrakcje, które zastaniemy po przybyciu na miejsce. Jak zapewnić sobie spokojny wypoczynek, bez stresu i nieprzyjemnych sytuacji? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Zasady bezpiecznego podróżowania

Na wakacjach każdy chce odpocząć i przeżyć niezapomniane chwile. Zauroczeni pięknymi krajobrazami i perspektywą błogiego wypoczynku, łatwo możemy paść ofiarą oszustów czy narazić się na inne niebezpieczeństwo. Przestrzegaj tych kilku prostych zasad i ciesz się z bezstresowych wakacji:

1. Popularne polskie przysłowie mówi: „nie kupuj kota w worku”. Żeby przeżyć niezapomniane chwile w Hiszpanii, jeszcze przed wyjazdem dowiedz się więc, jakie udogodnienia obejmuje oferta Twojego noclegu. Korzystaj wyłącznie z ofert biur podróży, które mają rozbudowaną stronę internetową, a w sieci można znaleźć opinie na ich temat.

2. Uważaj na usługi proponowane przez prywatne osoby. Dla przykładu – wypożyczając samochód, lepiej skorzystać z oferty renomowanej wypożyczalni. Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać danych karty kredytowej lub pozwalać na kopiowanie dowodu tożsamości osobom postronnym, które zaczepiają podróżnych na przykład na lotnisku i proponują swoje usługi. Podobną zasadą należy kierować się przy wyborze noclegu. Lepiej zarezerwować go wcześniej za pośrednictwem sprawdzonej platformy internetowej, niż na miejscu trafić na obiekt, który pod koniec wyjazdu zażąda wysokiej opłaty, na przykład za klimatyzację czy sprzątanie.

3. Nie trzymaj przy sobie dużej gotówki. Współcześnie w większości miejsc w popularnych hiszpańskich kurortach można zapłacić kartą, co często okazuje się nawet bardziej korzystną opcją, niż wymiana waluty w kraju. Zasięgnij porady w swoim banku, a jeśli jednak wolisz tradycyjne płatności, podziel gotówkę na mniejsze sumy i rozłóż w dwóch różnych miejscach. Część przeznaczoną na drobne wydatki trzymaj pod ręką, a resztę schowaj tak, by niepożądane osoby nie miały do niej ułatwionego dostępu. To samo dotyczy innych wartościowych przedmiotów, które w podróży warto ograniczyć do minimum. 

4. Pozostaw innym swój plan podróży. Zazwyczaj zapominamy o tym, aby przekazać bliskim dane hotelu, w którym planujemy się zatrzymać lub dane kontaktowe do podróżujących z nami osób. Najlepiej wybrać jedną osobę, z którą umówimy się na codzienny kontakt, nawet w formie krótkiej wymiany wiadomości. Świadomość, że w razie nieprzyjemnej sytuacji ktoś zawsze może wezwać pomoc, pozytywnie wpłynie na komfort wypoczynku.

5. Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne oraz turystyczne. Odpowiednia polisa sprawdzi się w wielu przypadkach, nie tylko wtedy, gdy podczas wakacji się rozchorujemy. Obecnie można na przykład otrzymać zwrot kosztów przelotu, jeśli spóźnimy się na samolot czy zabezpieczyć zawartość walizki w razie ewentualnej kradzieży. Hiszpania uchodzi za bardzo bezpieczny kraj z przyjaznymi ludźmi, gotowymi pomóc w każdej sytuacji. Podobnie jak na całym świecie, warto jednak zachować szczególną ostrożność, np. spacerując po zmroku.