Rodzinny wyjazd nie musi być nudny! Jak przekonać nastolatka do wakacji?

Przez admin

Rodzinny wyjazd nie musi być nudny! Jak przekonać nastolatka do wakacji?

Dorastające dzieci wolą zazwyczaj spędzać czas z rówieśnikami, a rodzinne wakacje kojarzą im się wyłącznie z nudą. Jak sprawić, by nastolatek z chęcią wybrał się na wypoczynek z bliskimi i przywiózł stamtąd same dobre wspomnienia? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Uwzględnij potrzeby nastolatka

Wielu rodzicom wydaje się, że wystarczy ciepłe morze i słońce, by ich dzieci doskonale bawiły się na wakacjach. Tymczasem każdy nastolatek ma przecież inne zainteresowania czy upodobania, a tym samym różne wymagania co do atrakcji na wyjeździe. Urlop warto planować więc wspólnie, próbując spełnić oczekiwania każdego członka wyprawy. Żeby już od samego początku nie zniechęcać go do wspólnych wakacji, nie zmuszaj nastolatka do przeszukiwania ofert w internecie czy wizyt w biurze podróży, jeśli nie ma ochoty tego robić. 

Wybierz ciekawe miejsce

Nic tak nie potrafi popsuć humoru podczas wakacji jak zła pogoda i konieczność spędzania czasu tylko w domu. Wypoczynek oraz rozrywkę dla osób w każdym wieku gwarantują nieco bardziej egzotyczne destynacje, takie jak Egipt czy Tunezja lub kraje na południu Europy. Latem można tam liczyć na piękną, słoneczną aurę oraz błękitne, ciepłe morze. Kolejną rzeczą, która zdecydowanie nie podoba się nastolatkom, są długie dojazdy. Zadbaj więc także o to, żeby hotel czy pensjonat znajdował się w pobliżu ciekawych atrakcji. Jeśli Twoje dziecko dowie się, że na wakacjach będzie przede wszystkim wypoczywać i świetnie się bawić, z pewnością chętniej zdecyduje się na wspólny wyjazd. Upewnij się, że w obiekcie jest darmowe wi-fi i zapewnij pociechę, że w samolocie czy hotelu będzie mogła korzystać ze sprzętu elektronicznego.

Atrakcje na wyjeździe

Wakacje z rodziną nie muszą być nudne, pod warunkiem, że na miejscu czekać będzie wiele atrakcji. Jak wiadomo, dzieci niekoniecznie lubią dużo zwiedzać, dlatego dobrą opcją okaże się wyjazd na zorganizowaną wycieczkę. Dobrą zachętą będzie perspektywa spędzania czasu z rówieśnikami podczas animacji w hotelu czy zabaw w parku wodnym. Podczas kiedy rodzice wyruszą zwiedzać okolicę, dziecko może pozostać pod opieką animatorów lub na bezpiecznym hotelowym terenie. Jakie jeszcze atrakcje mogą zachęcić nastolatka do wakacji z rodzicami? Z pewnością różnego rodzaju sporty wodne i aktywności na świeżym powietrzu skłonią Twoją pociechę do wyrażenia zgody na wspólny wyjazd.

Bezstresowe wakacje

Wspólne wakacje mogą okazać się piękną przygodą, pod warunkiem, że zagwarantujesz nastolatkowi nieco większą dawkę swobody. W końcu wakacje to czas, kiedy przede wszystkim powinien odpoczywać po trudach roku szkolnego, dlatego nie zaszkodzi, jeśli spędzi trochę więcej czasu przy basenie niż na czytaniu książek i nie będzie musiał uczestniczyć w każdej rodzinnej aktywności. Dzięki wykupieniu opcji all inclusive lub stołowania się w restauracjach, dziecko odpocznie także od codziennych obowiązków, takich jak zmywanie czy przygotowywanie posiłków i z pewnością kolejnym razem też zdecyduje się na wspólną wycieczkę.