Rodzaje wyżywienia na urlopie

Przez admin

Rodzaje wyżywienia na urlopie

Planując wymarzone wakacje, warto zwrócić uwagę na wszystkie niezbędne kwestie związane z wyjazdem. W przypadku wycieczek z biurem podróży podstawowym elementem, nad którym należy się zastanowić jest wybór dotyczący odpowiedniego rodzaju wyżywienia. Hotele oferują swoim klientom zwykle 10 podstawowych typów wyżywienia: RO/OB (room only/only bed), BB (bed & breakfast), HB (half board), HB + lub ExtHB (half board рlus lub еxtended half board), DNR (dinner), FB (full board), FB+ lub ExtFB (full board + lub extended half board), BRD (Brunch dinner), ALL(AL) (аll inclusive) oraz UALL/UAI (ultra аll inclusive). Co oznaczają nazwy poszczególnych opcji wyżywienia hotelowego i jak w praktyce wygląda każda z nich?

Room only / only bed 

Wyżywienie „room only”, znane także pod nazwą „only bed” oznacza dosłownie „tylko pokój” lub „tylko łóżko”. Taka oferta zawiera jedynie nocleg, a w cenie nie zawarto wyżywienia, które należy zorganizować sobie we własnym zakresie. Taka opcja idealnie sprawdzi się w przypadku turystów, którzy spędzają całe dnie na zwiedzaniu okolicy, a do hotelu wracają tylko na noc. 

Bed & breakfast

Bed & breakfast to – tłumacząc w największym skrócie – śniadanie wliczone w koszt noclegu. Poczęstunek w ofercie BB zwykle dostępny jest pod postacią szwedzkiego stołu lub śniadania kontynentalnego, a gość hotelu zazwyczaj może za ekstra opłatą zamówić dodatkowy posiłek. 

Half board

Opcja half board poza noclegiem zawiera 2 posiłki – śniadanie i obiad lub obiadokolację. W przypadku tej oferty również istnieje możliwość zamówienia dodatkowego posiłku za dopłatą. Half Board to typ wyżywienia, stanowiący doskonały wariant dla osób, które tuż po śniadaniu przekraczają teren hotelu, by powrócić do niego w porach obiadowych. 

Half board рlus lub еxtended half board

Half board рlus lub еxtended half board, czyli obiad i kolacja z rozszerzeniem. Wybierając tę ofertę, można spodziewać się 2 posiłków – śniadania oraz obiadu/obiadokolacji. Dodatkowo klientom hotelu serwowane są napoje alkoholowe, a w przypadku niektórych krajów także lokalny alkohol i to właśnie odróżnia tę opcję od podstawowego wariantu half board. 

Dinner

Hotele oferujące ten rodzaj wyżywienia zwykle zapewniają swoim klientom szwedzki stół lub proponują bogate menu. 

Full board

Wariant full board składa się ze śniadania, obiadu i kolacji, napoje jednak nie są zawarte w cenie. Full board to doskonałe rozwiązanie dla osób, które większość czasu podczas wakacji spędzają na korzystaniu z hotelowych atrakcji.

Full board plus lub extended half board

Na opcję full board plus lub extended half board składają się 3 rozszerzone posiłki – śniadanie, obiad i kolacja oraz dodatkowe napoje bezalkoholowe, które wliczone są w cenę. W niektórych miejscach dodatkowo bywają serwowane regionalne piwo i wino.

Brunch dinner

Brunch dinner to opcja zawierająca śniadanie, obiad i kolację, a jej specyficzną cechą jest brak przerwy między dwoma pierwszymi posiłkami.

All inclusive

All inclusive, czyli „wszystko w cenie”. Wariant obejmujący wszystkie posiłki, przekąski oraz napoje (zarówno bezalkoholowe, jak i miejscowy alkohol), które oczywiście są darmowe. 

Ultra аll inclusive Opcja, która od all inclusive różni się jedynie dodatkową dostępnością zagranicznych trunków w ofercie.