Poznaj zabytki Tunezji – przewodnik po największych atrakcjach

Przez admin

Poznaj zabytki Tunezji – przewodnik po największych atrakcjach

Tunezja przyciąga piękną pogodą oraz niezliczonymi rozrywkami, jakie oferują najpopularniejsze kurorty. Ten afrykański kraj ma jednak do zaproponowania o wiele więcej, niż tylko rozległe plaże i relaks przy hotelowym basenie. W Tunezji można podziwiać niezwykłe zabytki, które zachwycą wszystkich pasjonatów historii oraz niezapomnianych przygód. Zapraszamy do odkrywania tego słonecznego kraju o każdej porze roku!

Fort El Ribat

W malowniczo położonym u wybrzeży Morza Śródziemnego mieście Monastir kilkaset lat temu został wzniesiony kamienny fort zwany ribatem. Niegdyś obiekt zamieszkiwali muzułmańscy mnisi, gotowi, by walczyć w obronie kraju, a dziś budowla pełni funkcję miejskiego muzeum. Co ciekawe, ufortyfikowany klasztor posłużył kilkakrotnie za scenerię do filmowych, amerykańskich produkcji, a to wszystko za sprawą niezwykłego klimatu, jaki w nim panuje, a także pięknych widoków roztaczających się z jego głównej wieży.

Mauzoleum Habiby Burgiby

Mauzoleum Habiby Burgiby

W pobliżu słynnego ribatu wzniesiono monumentalne mauzoleum na cześć uwielbianego przez Tunezyjczyków prezydenta Habiby Burgiby. Spacerując uliczkami Monastiru, nie sposób nie zauważyć wyrastających ponad parkiem złotych kopuł i wysokich, białych wież. Turystów już z daleka wita jego ogrom, ale też imponująca aleja z drzew palmowych. Warto podejść bliżej, by obejrzeć misterne zdobienia, malowidła oraz rzeźby, a także zajrzeć do środka, ponieważ we wnętrzu mauzoleum zgromadzono liczne pamiątki po byłym prezydencie, takie jak meble czy uroczyste stroje.

Rzymski amfiteatr

Na terenie obecnej Tunezji przez wieki przeplatały się losy różnych tradycji, narodów i wyznań, dlatego podróż przez ten kraj okazuje się naprawdę ciekawym doświadczeniem kulturowym. Za czasów panowania rzymskiego powstał amfiteatr Al-Dżamm wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla imponuje wielkością, doskonałym stanem, w jakim się zachowała oraz nietypową lokalizacją. Większość tego rodzaju obiektów powstawała na wzgórzach, natomiast Al-Dżamm otacza otwarta przestrzeń, potęgując wrażenie ogromu.

Stare mediny

W większości tunezyjskich miast można podziwiać bardzo charakterystyczne dla tej części świata stare dzielnice, czyli mediny. Jedna z najpopularniejszych znajduje się w mieście Sousse i jest pełna interesujących zabytków. Każdy budynek ma długą historię, dlatego warto się przespacerować pośród krętych uliczek wybrukowanych kamieniami. Przy okazji zwiedzania starego miasta koniecznie trzeba też zobaczyć pobliski Wielki Meczet, islamski klasztor oraz tajemnicze chrześcijańskie katakumby. W mieście funkcjonuje również bogate w eksponaty muzeum archeologiczne.

Najpiękniejsze zabytki Tunezji znajdują się w północnej części kraju, w regionach najciekawszych pod względem infrastruktury turystycznej. Dzięki temu można je podziwiać nawet podczas krótkiego wyjazdu, a co najważniejsze – każdego dnia odkrywać coś nowego i tak bardzo odmiennego od znanych nam europejskich atrakcji.
Pełną ofertę wycieczek do Tunezji można znaleźć na coraltravel.pl