Pojedź na objazdowe wakacje na wyspę Kos

Przez admin

Pojedź na objazdowe wakacje na wyspę Kos

Kos to grecka wyspa położona w basenie Morza Egejskiego, należąca do archipelagu południowych Sporadów. Wyspa liczy około 45 kilometrów, dlatego można wypożyczyć auto i zwiedzić ją w całości, odwiedzając najciekawsze zakątki. Ze względu na dobrze wyposażone kurorty turystyczne, usytuowane nad morzem, Kos stanowi idealną bazę wypadową do innych miejsc, np. na sąsiednie wyspy.

Zieleń i historia przeplatane mitycznymi legendami

Bujna roślinność przez cały rok – czy to możliwe? Nie bez powodu wyspa Kos jest nazywana „zieloną wyspą”. Napotkasz tu parki, gaje i ogrody z bogatą, śródziemnomorską roślinnością, rosnącą przez cały rok.

W labiryncie przyrodniczych perełek znajdują się antyczne zabytki skrywające liczne legendy i podania. Zobaczysz tu Asklepiejon, czyli uzdrowisko dawnych Greków, wzniesione w IV w. p.n.e., a także pozostałości łaźni oraz świątyń (oddalone około 4 km od miasta Kos).

Natomiast Kos, stolica wyspy, skrywa liczne atrakcje oraz ciekawostki, np. na placu Palatanu rośnie wielowiekowe drzewo, pod którym według legendy nauczał swoich uczniów sam Hipokrates. W pobliżu placu znajduje się Zamek Rycerski, należący do joannitów. Został budowany przy użyciu kamieni z ruin Asklepiejonu, a prace trwały od XIV do XVI wieku. Z kolei w Muzeum Archeologicznym przeżyjesz żywą lekcję historii, przenosząc się w czasy starożytności, a przy budynku spotkasz marmurowy posąg Hipokratesa z IV w. p.n.e. Możesz także odwiedzić górskie wioski, takie jak: Asfendiou lub Zia lub Kardamainę – miasteczko z licznymi plażami oraz modnymi klubami i dyskotekami.

Szukasz odpoczynku dla duszy i ciała? Zażyj leczniczej kąpieli w gorących źródłach Embros Therma. Poczujesz się jak w starożytnej greckiej termie. Najlepiej dojechać tutaj autobusem z miasta Kos lub wypożyczonym quadem. Zjazd do samej plaży termalnej jest bardzo stromy i skalisty. Woda zawiera niezwykłe właściwości regeneracyjne i lecznicze, bogata jest w takie składniki jak: chlor, siarka, potas, sód, magnez oraz wapń.

Bodrum, Kalymnos, a może Telendos – między wyspowe wojaże

Jeśli już zobaczysz wszystkie interesujące Cię miejsca zlokalizowane na Kos, pora na objazd po sąsiednich wyspach. W tym celu udaj się do jednego z portów i popłyń promem w wybranym kierunku. Możesz odwiedzić turecki kurort Bodrum, gdzie skaliste wzgórza usytuowane nad zatokami tworzą fiordy. Zobaczysz tu teatr  hellenistyczny oraz zabytkowy Zamek Świętego Piotra z murami obronnymi. We wnętrzu twierdzy znajduje się Muzeum Archeologii Podwodnej  z licznymi eksponatami odnalezionymi na dnie Morza Śródziemnego, m.in. wrakami statków i łodzi. Interesują Cię spacery po skalistych wzgórzach, wspinaczki na szczyty i piesze wędrówki po okolicznych pagórkach? Wybierz się promem z Kos na wyspę Kalymnos, znaną z górzystych terenów, spokojną, niezdominowaną przez przemysł turystyczny. Kiedyś znana była ze skupisk gąbek, jednak wyginęły. Możesz zwiedzić stolicę wyspy miasto Pothia, pospacerować leniwie promenadami w porcie rybackim albo wybrać się do klasztoru Agios Savvas, położonego na wzgórzu niedaleko miasta, skąd rozpościera się widok na zatokę oraz sąsiednie wyspy. Odwiedź także pobliską wysepkę Telendos, położoną  tuż przy Kalymnos. Czekają tu pagórki, śródziemnomorska roślinność, skały, turkusowa woda na plaży oraz cisza. Wyspa jest nielicznie zamieszkiwana przez tubylców.