Pamiątki, smakołyki, prezenty – co kupić podczas wakacji w Tunezji?

Przez admin

Pamiątki, smakołyki, prezenty – co kupić podczas wakacji w Tunezji?

Tunezja to kraj, w którym co roku swój wakacyjny urlop spędzają tysiące Polaków. Z podróży wracają z walizkami pełnymi pamiątek, mających im przypominać o wizycie w tym egzotycznym miejscu. Co warto kupić na wakacjach w Tunezji, aby nie żałować?

Dywany

Tunezja słynie z doskonałej jakości dywanów. Wiele z nich jest tkanych ręcznie przez miejscową ludność, dlatego ceny niektórych egzemplarzy mogą być wysokie. Dostępne są zarówno duże dywany, jak i niewielkie dywaniki. Trzeba jednak pamiętać, że te produkty to w Tunezji towar, który podlega pod cło opłacane na granicy na podstawie rachunku.

Upominki dla najmłodszych

Tunezja to kraj otwarty na rodziny z dziećmi, również tymi najmłodszymi, dlatego w miejscowych sklepach i na straganach można nabyć pamiątki dla maluchów. W tej roli sprawdzają się pluszowe wielbłądy z pozytywką albo instrumenty wykonane z materiałów dostępnych lokalnie (np. bębenek z drewna oliwkowego pokryty skórą wielbłąda).

Pamiątki dla pań

Kobiety znajdą w Tunezji wiele pamiątek, które z pewnością będą chciały kupić. Tunezyjskie sklepy i stragany pełne są pięknej, oryginalnie zdobionej biżuterii ze srebra, złota i koralu. Szczególną popularnością cieszy się ten ostatni materiał – prezentuje się bardzo elegancko, a jest trudno dostępny w Polsce.

Panie będą zachwycone także tunezyjskimi kosmetykami. Przy ich zakupie trzeba jednak uważać. Czasem można trafić na kiepskiej jakości towary wyprodukowane np. w Chinach. Warto natomiast zainteresować się:

– pastą cukrową do depilacji,

– olejkami do ciała,

– wodą z kwiatów pomarańczy,

– perfumami, szczególnie tymi z piżmem i jaśminem, których fiolki są pozłacane,

– kosmetykami z glinką,

– mydełkami,

– olejkami arganowymi,

– maseczkami z naturalnych składników.

Uwagę pań bez wątpienia przykują też oryginalne, kompletne i tradycyjne tunezyjskie stroje ślubne lub produkty ze skóry wielbłąda.

Drobiazg dla panów

Tunezja przygotowała też bogatą ofertę pamiątek dla mężczyzn. Panowie zaopatrzą się np. w miecze i sztylety lub wyroby skórzane, miedziane i drewniane. Prawdziwym rarytasem jest regionalna szisza, czyli fajka wodna, która stanowi element charakterystyczny tego kraju. Panowie mogą też być zainteresowani miejscowymi alkoholami – najsłynniejszy z nich to 40% likier figowy.

Sentymentalny drobiazg

Będąc w Tunezji, nie sposób nie zainteresować się wyrobami z ceramiki. Wybór pada najczęściej na filiżanki, ale nabyć można też inne, ręcznie malowane naczynia. Godne uwagi są także zdobione szklanki i srebrne imbryczki, które miejscowi handlarze sprzedają często na bazarach.

Wybierając się na wycieczkę na Saharę warto zaopatrzyć się w bardzo tanią, ale oryginalną pamiątkę – Różę Pustyni. Ten kryształ powstaje z minerałów, które ulegają krystalizacji. Co ciekawe, można go znaleźć również w naturalnych warunkach – na plaży!

Dla miłośników kulinariów Smakosze poczują się podczas wypoczynku w Tunezji jak w raju. Spróbują tam takich przysmaków jak daktyle lub chałwa, a do Polski zabiorą ze sobą aromatyczne, orientalne przyprawy, np. szafran, kurkumę, suszone liście limonki lub płatki róż. Najsłynniejsza jest jednak harissa, czyli pasta z papryczek chilli.