Pakowanie na wakacje – wybrać walizkę czy torbę?

Przez admin

Pakowanie na wakacje – wybrać walizkę czy torbę?

Istnieją ludzie, którzy uwielbiają pakowanie przed podróżą, ale są też tacy, którzy najchętniej ominęliby tę część przygotowań. Bez względu na to, do której grupy należysz, przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, w co najlepiej się spakować, by podróżowanie było wygodniejsze.

Zalety torby podróżnej

Niewielka torba okazuje się bardzo wygodną opcją, jeśli planujesz kilkudniowy urlop i zależy Ci na oszczędności miejsca. Sprawdzi się zarówno w samochodzie, jak i bez problemu zmieści pod siedzenie w samolocie. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób wybierających ekonomiczne rozwiązania – zazwyczaj nie trzeba za nią dodatkowo płacić. 

Większa torba też ma swoje zalety. Jako jedną z nich należy podać bardzo kompaktową formę, ponieważ w przeciwieństwie do sztywnych walizek, łatwiej ją zmieścić w bagażniku czy na półce bagażowej na czas przelotu albo podróży pociągiem. Przenoszenie, na przykład po schodach, również nie sprawia problemów dzięki wygodnym ramionom. W razie konieczności można ją w każdej chwili wyprać, nawet w pralce, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca w szafie. Dodatkowe kieszonki bez wątpienia ułatwią pakowanie i segregowanie niezbędnych akcesoriów.

Niestety, takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im więcej rzeczy zmieścimy, tym trudniej będzie przenosić taki pakunek. Dobrym pomysłem jest model na dwóch kółkach, które zdecydowanie ułatwiają transport. Przewożąc delikatne rzeczy w torbie, nie zapominaj o tym, by dodatkowo je zabezpieczyć przed ewentualnym obiciem czy złamaniem.

Walizka na kółkach na dłuższe podróże

Wybierając się na dłuższą wycieczkę, postaw raczej na walizkę na kółkach. To bezpieczniejsza opcja do przewożenia sprzętu elektronicznego czy pamiątek zakupionych w podróży. Na rynku dostępne są różnorodne modele, mniej lub bardziej usztywnione, a nawet takie z tworzywa przypominającego odporny metal. Ich pojemności wynoszą nawet do 100 litrów. Spakowane do środka przedmioty nie będą narażone na gniecenie czy przeciążenia, więc śmiało możesz przywieźć z wakacji ulubione wino lub butelkę wyśmienitej oliwy.

Dzięki kółkom walizka jest też bez wątpienia jedną z najbardziej wygodnych opcji. Obecnie producenci prześcigają się w udogodnieniach – proponują modele z obracającymi się we wszystkie strony kółkami, komfortowymi nóżkami i teleskopowymi rączkami. We wnętrzu walizki znajdują się też zazwyczaj rozdzielające pasy, którymi można dodatkowo przypiąć przewożone przedmioty. Walizkę nieco trudniej jest jednak wnosić po schodach czy zmieścić na niewielkiej przestrzeni bagażowych półek. W obu przypadkach warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie bagażu. Jeśli walizka lub torba nie mają wmontowanej kłódki, można dokupić ją oddzielnie. Najlepiej wybrać model z szyfrem lub kluczyk trzymać zawsze przy sobie, na przykład w torebce. Dobrym pomysłem jest zakup oryginalnego fasonu i umieszczenie na wierzchu identyfikatora, co ułatwi odnalezienie bagażu wśród wielu innych.