Monastir – wymarzone objazdowe wakacje

Przez admin

Monastir – wymarzone objazdowe wakacje

W końcu zarezerwowałeś swoje wymarzone wakacje. Zdecydowałeś się na Monastir w Tunezji i zastanawiasz się: co dalej? Nie martw się dłużej. W kilka chwil pomożemy Ci zaplanować komfortowy i atrakcyjny urlop. Uwierz ­– w tak bajkowym miejscu jak Monastir naprawdę nie jest to trudne zadanie. Zatem serdecznie zapraszamy na objazdowe wakacje w Tunezji. Usiądź wygodnie, przed Tobą otwiera swoje drzwi kraina pełna bezcennych zabytków, nieziemsko pięknych plaż i błogiego relaksu pośród dziko rosnących palm.

Stara medina, czyli dawne centrum miasta jest rajem dla tych, którzy łakną poznania kultury arabskiej. Małe, kultowe sklepiki, wielkie mury obronne wokół starej części centralnej Monastiru czy imponujące, zabytkowe bramy pochodzące nawet z początków XV wieku są punktami na mapie, które zazwyczaj wpadają w oko większości turystów. Chociaż większość mediny została zburzona lub zmieniona, to jej klimat przetrwał do dziś. Dlatego możesz spokojnie godzinami się po niech przechadzać, podziwiać uroki tunezyjskiej kultury oraz tradycji, a nawet… niechcący wejść komuś do domu. Wszystkie części starego obszaru miasta są ze sobą płynnie połączone (czasem trudno je odróżnić od innych budowli), a mieszkańcy czują się tam wyjątkowo bezpiecznie. Zazwyczaj nie zamykają swoich mieszkań, a wręcz chętnie goszczą w nich turystów.

Klasztor obronny z widokiem na plan filmowy

Ribat jest jednym z najwspanialszych i największych tego typu zabytków w Tunezji, który koniecznie musisz zobaczyć. Ten ufortyfikowany, islamski klasztor dawniej miał służyć jako miejsce obronne Monastiru przed najeźdźcami. Budynki wchodzące w skład Ribatu sięgają jeszcze połowy średniowiecza. Znajdują się w niej m.in: cele mnichów, wieże strażnicze, magazyny czy bramy. Warto wejść na mury, by poznać widok na miasto z lotu ptaka. Na całej powierzchni Ribatu, powstało wiele kultowych filmów, np. „Żywot Briana” czy „Jezus z Nazaretu”.

Zobacz meczet, którego mury mają ponad 1000 lat

Wielki Meczet jest po prostu niezapomniany. Imponujący, bardzo wysoki o grubych ścianach jednocześnie zachwyca i przeraża swoją surowością oraz monumentalnością. Budowla została zbudowana w IX wieku. Kolumny, które go zdobią i podpierają łuki swoją tradycją sięgają jeszcze czasów Wielkiego Imperium Rzymskiego. Jego wadą jest fakt, że osoby z poza wyznania muzułmańskiego nie mogą go zobaczyć od wewnątrz, ale to nie powinno do końca przeszkadzać w podziwianiu ogromu i rozmachu Wielkiego Meczetu.

Imponujące mauzoleum prezydenta, które sam wybudował

Wielkie i eleganckie mauzoleum Burguiby zdobi teren muzułmańskiego cmentarza. Nad pomieszczeniem, gdzie w sarkofagu spoczywa prezydent, znajduje się kopuła zdobiona szczerym złotem i kryształami. Aby do niego wejść, musisz udać się specjalną drogą, której strzegą wykwalifikowani strażnicy. Minarety mauzoleum widać aż z paru punktów w mieście i skutecznie z zewnątrz zachęcają do odwiedzenia go każdego ciekawego kultury muzułmańskiej turystę.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci choć odrobinę świat Monastiru. Serdecznie życzymy Ci wspaniałego pobytu w Tunezji!