Mahdia na weekend? Czemu nie!

Przez admin

Mahdia na weekend? Czemu nie!

Z roku na rok wzrasta liczba osób aktywnie podróżujących nawet do najdalszych zakątków świata. To, co kiedyś było nieosiągalne, teraz jest dostępne niemal dla każdego, dlatego coraz więcej turystów korzysta z możliwości zobaczenia miejsc znanych tylko z kolorowych folderów. Planowanie wakacji rozpoczyna się już wczesną wiosną, jednak nie jest to jedyny okres, w którym podejmujemy się dalszych podróży. Ostatnio bardzo popularne stały się kilkudniowe (często weekendowe) wypady do dużych europejskich miast, a są też tacy, którzy potrafią polecieć na parę dni nawet na inny kontynent. Bo dlaczego nie? W dobie tanich linii lotniczych i niedrogich, konkurencyjnych ofert biur podróży, warto wybrać się na weekendowy wypad nawet do Afryki i złapać trochę słońca na cudownych, piaszczystych plażach. Dobrym pomysłem na taki krótki wypoczynek będzie na pewno Mahdia – tunezyjskie miasto położone w północno-wschodniej części kraju na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Co tu robić?

Przede wszystkim wypoczywać! Letnie temperatury panują tu od końca maja do połowy listopada, więc chcąc skorzystać z możliwości przysłowiowego „smażenia się” na plaży, można tu przyjechać nawet poza okresem wakacyjnym. Ci, którzy nie przepadają za upałami, zapewne wybiorą pozostałe miesiące, kiedy to nie tylko jest chłodniej, ale również taniej i mniej tłoczno. Położenie i bogata historia tego miasta stwarza możliwości wypoczynku zarówno osobom nieprzepadającym za aktywnościami i szukającym głównie słońca, jak i tym, którzy lubią sport, a przy okazji chcą również zobaczyć kawałek arabskiego świata. Z tego względu, właściwie każdy, kto wybierze się tu choćby na kilka dni, z pewnością znajdzie rozrywkę na miarę swoich oczekiwań.

Wypoczynek na plaży

Tutejsze plaże są czyste i piaszczyste, stąd beztroskie wylegiwanie się nad brzegiem morza stanowi samą przyjemność. Charakterystyczne są też urocze, dzikie zatoczki, uwielbiane przez żeglarzy, bo dostać się do nich można tylko od strony morza. Podobnie jak w innych tunezyjskich kurortach, znajdują się tu doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu oraz nurkowania. Po całym dniu spędzonym na plaży, warto posilić się w jednej z licznych portowych knajpek, bo Mahdia – niegdyś rybacka wioska, to obecnie całkiem duży port, w którym nie brakuje lokali oferujących dania bazujące na rybach i owocach morza.

W starym mieście

Mahdia jest nie tylko ośrodkiem turystycznym z dobrymi hotelami i typowo wakacyjnymi rozrywkami. Ciekawostką jest fakt, że miasto uważa się za centrum kultu religijnego Tunezyjczyków, dlatego w starej części, czyli medynie, oprócz różnych arabskich budowli można też zobaczyć wiele świątyń (w tym najsłynniejszy Wielki Meczet), do których niestety nie zawsze wpuszcza się turystów. Uwagę zwraca również prowadząca do medyny brama o niezwykle grubych murach, a także tradycyjny targ rybny, na którym kupić można przeróżne gatunki ryb i owoców morza. Spacer krętymi uliczkami medyny, wśród charakterystycznych białych budowli na pewno pozwoli wczuć się w tradycyjny klimat tego historycznego miejsca.

Nawet kilkudniowy wypad do Mahdii to doskonały pomysł na to, aby choć na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w bajkowy, egzotyczny arabski świat. Doskonałe położenie, piękna pogoda, niesamowite krajobrazy i wielowiekowe zabytki powodują, że spędzony tu czas na pewno na długo pozostanie w pamięci.