Korfu – planujemy cudowne wczasy

Przez admin

Korfu – planujemy cudowne wczasy

Sezon wakacyjny już w pełni, dlatego nadszedł najwyższy czas na planowanie upragnionego wypoczynku. Według rankingów nieprzerwalnie od kilku lat najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem jest Grecja. To właśnie tutaj można ujrzeć zapierające dech w piersiach biało-niebieskie krajobrazy przykuwające wzrok niejednego turysty. Grecja to państwo posiadające tysiące kolorowych wysp. Jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków jest Korfu.

Czym się charakteryzuje Korfu?

Korfu nazywana przez Greków Kerkirą zalicza się do wysp o typie górzystym. Leży na północy Morza Jońskiego. W porównaniu do reszty greckich wysp panuje tu łagodny klimat, co nie oznacza, że lata nie są upalne. Średnia temperatura powietrza w okresie wakacyjnym wynosi 30 stopni Celsjusza. Kerkirę wyróżniają iglaste cyprysy i obszerne plantacje cytrusowych drzewek, dzięki którym otrzymała miano Zielonej Wyspy. Urokliwe widoki lagunowego morza, zielonej, dzikiej roślinności z porastającą na domach różową bugenwillą skradły serca milionom turystów.

Co należy zobaczyć na wyspie?

Wybierając się na Korfu, koniecznie trzeba zaznaczyć w swoim planie podróży największe miasto wyspy, stolicę – Kerkyrę. Miejscowość liczy około 25 tysięcy mieszkańców. Odznacza się bajkową starówką, wpisaną w 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym punktem tego miejsca jest dzielnica Campiello, wyróżniająca się wąskimi, krętymi uliczkami otoczonymi licznymi tawernami, niezwykłymi kamienicami i zdobnymi fontannami.

Kolejnym interesującym przystankiem niedaleko stolicy wyspy jest XIII-wieczna bizantyjska budowla – zamek Angelokastro. Zamek Aniołów leży na najwyższym wzgórzu, umożliwiając tym obserwację całego krajobrazu wyspy. Korfu posiada wiele historycznych zabytków. Do jednego z nich należy również XIX-wieczna letnia rezydencja cesarzowej Sisi – Achillion. Budynek wywiera piorunujące wrażenie na turystach, a szczególnie zadziwiający, zadbany ogród.

Zielona Wyspa słynie z dzikich plaż, szczególnie urokliwych w miejscowości Paleokastritsa. Obowiązkową plażą w tym rejonie jest La Grotta. Charakteryzuje ją krystalicznie czysta woda i zaczarowane położenie pośród skał, będących miejscem wypadowym dla miłośników wspinaczek.

Kuchnia korfiańska

Jedzenie w Grecji należy do smacznych i zdrowych. Kuchnia grecka opiera się na warzywach takich jak bakłażany, pomidory, cukinie oraz oliwki. Wiele potraw składa się z owoców morza, a podstawowym i najpopularniejszym gatunkiem mięsa jest jagnięcina. Na Korfu do wartych spróbowania lokalnych dań należą:

– Mousaka – zapiekanka z bakłażana, pomidorów i mięsa mielonego (jagnięcego lub wołowego),

– Bourdeto – ryba w pikantnym sosie pomidorowym,

– Sofrito – wołowina w sosie czosnkowym,

– Pastitsada – najpopularniejsze danie na wyspie; wołowina w sosie pomidorowym z makaronem.

Korfu słynie z winnic, dlatego konieczne jest odwiedzenie choć jednej. Degustacja wina w tradycyjnym winiarskim rejonie na pewno okaże się niezapomnianym przeżyciem.

Wakacje na tej rajskiej wyspie będą strzałem w dziesiątkę dla znajomych, rodziny i singli. Miejsce to zapewnia wiele atrakcji każdemu, a przede wszystkim zachwyca swoim urzekającym pięknem!