Jakie języki warto znać, planując wakacje w Grecji?

Przez admin

Jakie języki warto znać, planując wakacje w Grecji?

Wybierasz się na wczasy do kraju oliwy i oliwek? Jedziesz na upragniony urlop z całą rodziną, a może to będzie romantyczna podróż tylko we dwoje? Planujesz wypoczywać na jednej z greckich wysp, opalając się nad błękitnym morzem pod  palmami, a może zamierzasz podążać szlakiem historycznych zabytków? Bez względu na to, jaką formę wypoczynku wybierzesz i z kim pojedziesz, warto zadbać o odpowiednią komunikację w odwiedzanym przez Ciebie miejscu. Znacznie ułatwi Ci to poruszanie się po obcym kraju, jak również sprawi, że w kontakcie z miejscowymi poczujesz się swobodnie i komfortowo.

W jakich językach możesz porozumiewać się w Grecji

Na terenie całej Grecji, zarówno kontynentalnej, jak i na wyspach, językiem urzędowym jest grecki. Współcześnie posługuje się nim około 15 milionów ludzi (są to głównie mieszkańcy Grecji oraz Cypru). Warto jednak wspomnieć o tym, że obowiązuje tu nowożytny język nowogrecki. Jeśli nie znasz ani słowa, nie martw się na zapas – to kraj, w którym gospodarka opiera się na przemyśle turystycznym. Wielu miejscowych swobodnie mówi po angielsku. Właściwie w każdym większym ośrodku miejskim, np. w Atenach, Salonikach, Koryncie, Pireusie, Chanii, Heraklionie (na Krecie) oraz  innych stolicach wysp, porozumiesz się zarówno po grecku, jak i angielsku. Pracownicy hoteli, restauracji, kawiarni, transportu publicznego, sklepów oraz muzeów posługują się także francuskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim. Kelnerzy pracujący w niektórych popularnych kurortach turystycznych potrafią nawet powiedzieć kilka zdań w języku polskim. Warto jednak poznać przynajmniej podstawowe zwroty grzecznościowe po grecku, zostanie to miło przyjęte.

Jak komunikować się z mieszkańcami greckich wiosek i wysp  

Wybierając się do jednej z greckich wsi, położonych w górach lub na mało odwiedzanej wyspie, należy  liczyć się z tym, że mieszkańcy niewielkich miejscowości nie znają języków obcych. Tu niezbędna okazuje się znajomość greckiego, przynajmniej w podstawowym stopniu. Gdy przyjmiesz zaproszenie do wiejskiej chaty na kolację, mieszkańcy będą porozumiewali się z Tobą głównie w ich ojczystym języku, łącząc przy tym dialekty funkcjonujące w danym regionie. Są oni niezwykle gościnni i wyrozumiali, nawet jeśli znasz niewiele słów po grecku, to i tak zostanie doceniony Twój trud i wysiłek włożony w jego naukę.

Na Krecie miejscowi posługują się dialektem kreteńskim, zbliżonym do greckiego. Dlatego, jeśli znasz podstawowe zwroty, nazwy przedmiotów i czasowniki, poradzisz sobie z komunikacją. Ponadto mieszkańcy Krety, w szczególności miast, bardzo lubią rozmawiać z turystami po angielsku. Jednak ich znajomość tego języka, ogranicza się do posługiwania się prostymi zdaniami, nie zawsze z zachowaniem zasad gramatyki. W przypadku konieczności wytłumaczenia bardziej skomplikowanych sytuacji lub wydarzeń możesz je rozrysować na kartce papieru lub na piasku, i przy pomocy obrazów oraz gestykulacji powiedzieć, co chcesz przekazać.