Jak wybrać idealny środek lokomocji, jadąc do Grecji?

Przez admin

Jak wybrać idealny środek lokomocji, jadąc do Grecji?

Planujesz wakacje w Grecji? Zastanawiasz się, czym pojechać do kraju oliwy i oliwek? Wiele zależy od tego, jaką formę organizacji wycieczki wybierzesz, czy będzie to biuro podróży, czy organizujesz wyjazd na własną rękę oraz w jaki sposób chcesz spędzić czas. W przypadku biur podróży wybór środka lokomocji wiąże się z ograniczeniami. Z reguły jest to samolot lub autokar. Natomiast, jeżeli samodzielnie organizujesz wyjazd, możesz zdecydować się na dowolny środek transportu.

Czym można dojechać do Grecji?    

Najpopularniejszym środkiem lokomocji z Polski do Grecji jest bez wątpienia samolot. Podróż trwa krótko – od około 2 do 3 godzin. Bilety są w miarę tanie (szczególnie jeśli zostaną zarezerwowane z większym wyprzedzeniem). W zależności od regionu, do którego się wybierasz, obecnie z polskich lotnisk bezpośrednio dolecisz m.in.: do Aten, na wyspy Rodos, Korfu, Kretę i Zakynthos. Na miejscu transport do hoteli odbywa się sprawnie i szybko, najczęściej autokarami lub busami.  

Dla osób lubiących długie wojaże, istnieją inne alternatywne sposoby dotarcia do Grecji. Transport autokarowy, mimo że wiąże się z długą podróżą około 38 – 40 godzin w jedną stronę, umożliwia odwiedzenie wielu miejsc po drodze. Zaletą wycieczek autokarowych są również postoje, które dają możliwość turystom zwiedzenia okolicy. Podróż autokarem stwarza okazję do poznania najciekawszych miejsc w Grecji kontynentalnej. W przypadku wysp konieczna okaże się podroż promem, jednak stanowi to niezłą atrakcję dla wielu turystów. Dla niektórych osób, w szczególności mających chorobę lokomocyjną, wielogodzinna jazda autokarem może stanowić wyjątkowy dyskomfort i być męcząca.

Organizując samodzielnie wyjazd do Grecji, można również pojechać pociągiem. Przejazd potrwa nawet od 40 do 43 godzin w zależności od miejsca docelowego, jednak może okazać się świetną wycieczką krajoznawczą. Obecnie nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Grecji. Konieczna będzie przesiadka, jednak pomimo tego nieudogodnienia, widoki zza okna na długo pozostaną w pamięci. Planując podroż pociągiem, najłatwiej pojechać bezpośrednio z Warszawy do Budapesztu, następnie przesiąść się na pociąg do Aten. Można również udać się z Warszawy do Sofii, następnie z Sofii bezpośrednio do Salonik lub Aten.

Podróż samochodem przez Grecję, mimo że może być męcząca i droższa od pozostałych środków transportu, posiada wiele zalet. Ty ustalasz trasę i czas jej pokonania. Większość dróg przez Słowację, Węgry, Macedonię, Serbię pokonasz autostradami lub drogami szybkiego ruchu. W samej Grecji funkcjonuje dobrze rozbudowany system autostrad, jest ich około 2000 km. Niektóre odcinki z nich są płatne, transakcji dokonuje się na trasie w bramkach (podobnie jak w Polsce), nie ma możliwości płatności kartą, dlatego trzeba mieć przy sobie Euro w gotówce.  

Chcąc dotrzeć z Grecji kontynentalnej na którąś z popularnych wysp (m.in.: na Kretę, Korfu, Rodos), bez przeszkód dopłyniesz promem lub statkiem turystycznym. Również między poszczególnymi wyspami położonymi w Archipelagach Cykladów, Dodekanezu oraz Sporadów funkcjonuje sprawny system połączeń.