Jak płacić za granicą – gotówka czy karta?

Przez admin

Jak płacić za granicą – gotówka czy karta?

Sposób płatności za granicą niejednemu podróżnikowi spędza sen z powiek. Zadajemy sobie pytania o to, która opcja jest bardziej ekonomiczna, a która wygodniejsza? Jaką sumę wymienić, by na tym nie stracić? W artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Zalety korzystania z karty płatniczej

Płacenie kartą za granicą nie zawsze wiąże się z opłatami, jakie bank może pobrać od takiej transakcji. Przed wyjazdem warto udać się do swojego przedstawiciela i dowiedzieć o szczegóły tego typu płatności. Najlepsze warunki oferuje tak zwane konto walutowe, czyli rachunek prowadzony w euro lub w funtach. Dzięki temu zostaje wyeliminowany problem przewalutowania, a posiadacz karty może płacić bez obaw o wysoką prowizję.

Bardzo często, płacąc kartą, wydamy tyle samo, ile zapłacilibyśmy, wymieniając gotówkę w kantorze. Przed wyjazdem warto upewnić się jednak, jakie zasady panują w danym kraju. W większości europejskich państw bez problemu zapłacimy kartą w restauracjach i hotelach, ale w lokalnych sklepikach czy muzeach może być to utrudnione. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość wypłacenia gotówki z bankomatu, ale to zazwyczaj wiąże się już z większymi opłatami.

Karta okazuje się niezbędna, jeśli chcemy wypożyczyć samochód, skuter czy różnego rodzaju sprzęty, na przykład do nurkowania. Jest formą zabezpieczenia dla wypożyczalni, która zazwyczaj zamraża odpowiednio wysoką część środków, by w razie uszkodzenia własności pobrać należność bezpośrednio z rachunku klienta.

Jeśli przed podróżą zadbamy o to, by zabezpieczyć odpowiednio kartę na wypadek ewentualnej kradzieży, okaże się ona bezpieczniejszym środkiem płatniczym. Jest niewielka, więc można trzymać ją w podręcznej torebce czy saszetce, dzięki czemu unikniemy dostania się jej w niepożądane ręce.

Płatność gotówką za granicą

Wymieniając gotówkę, możemy od razu zaplanować wydatki i tym samym ustrzec się przed wydaniem zbyt dużej sumy. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekonomiczne podróże, a jednocześnie lubią mieć wszystko pod kontrolą. Gotówką zapłacimy praktycznie wszędzie, choć zdarzają się miejsca, gdzie przyda się też karta płatnicza. W niektórych krajach nie zapłacimy nią na przykład w automatach parkingowych czy w biletomatach na dworcach.

Gotówka przyda się natomiast w sytuacji, gdy ciekawi nas regionalna kuchnia i kultura. Jest bezpiecznym środkiem płatniczym w małych, lokalnych tawernach, sklepach z tradycyjnymi przysmakami czy po prostu na bazarkach z pamiątkami. Większą ilość gotówki należy jednak ochronić przed ewentualną kradzieżą. Warto podzielić pieniądze na mniejsze sumy i rozłożyć w różnych częściach bagażu. Nigdy nie należy trzymać całej kwoty w zewnętrznych kieszeniach plecaka czy torebki.

Decyzję każdy powinien podjąć oczywiście indywidualnie. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wymiana pewnej sumy gotówki, aby móc z niej skorzystać w razie konieczności, a wszędzie tam, gdzie to możliwe płacenie kartą, by nie nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy i tym samym nie narażać się na działalność oszustów.