Jak czuć się zawsze bezpiecznie urlopie?

Przez admin

Jak czuć się zawsze bezpiecznie urlopie?

Zdecydowałeś się na wakacje za granicą. Zapewne zastanawiasz się teraz, jakich rzeczy potrzebujesz najbardziej i czy wszystko, co miałeś przygotować do podróży, zostało przez Ciebie wykonane. Być może masz poczucie, że nie do końca tak jest. Czy pamiętasz o standardowych zasadach bezpieczeństwa za granicą? Jeśli nie, z chęcią Ci je przypomnimy oraz podpowiemy, co zrobić, aby czuć się maksymalnie komfortowo na wymarzonym urlopie.

Istnieją pewne normy bezpieczeństwa, niezależne od tego, w jakim kraju w danym momencie przebywasz. Jedną z nich jest utrzymywanie stałego kontaktu z najbliższymi. W razie nieprzewidzianej sytuacji koniecznie wybierz co najmniej jedną osobę, do której będziesz mógł wówczas zadzwonić w celu uzyskania natychmiastowej pomocy. Dobrze jest też znać uniwersalne na całym świecie zasady bezpieczeństwa związane ze skrótem „ICE” (ang. In Case of Emergency, czyli „w razie wypadku”). Gdy napiszesz te trzy litery przy dwóch lub trzech kontaktach w Twoim telefonie komórkowym i nie będziesz samodzielnie mógł skontaktować się ze swoimi bliskimi, straż pożarna, pogotowie czy policja za granicą będą miały pewność, kogo mają informować o Twoim stanie zdrowia. To bardzo ważne, dlatego polecamy Ci, byś już teraz pomyślał, jakie osoby chcesz tak oznaczyć.

Najważniejsze kontakty to numery alarmowe

Koniecznie sprawdź ponadto numery telefonu policji, straży pożarnej oraz pogotowia lub ogólnego numeru alarmowego w danym kraju, do którego się wybierasz. W państwach należących do Unii Europejskiej zawsze działa numer 112. Zapisz sobie wszystkie kontakty alarmowe zarówno w swoim telefonie komórkowym, jak i  na kartce papieru oraz schowaj ją do swojego portfela. Taki nawyk pozwoli Ci zachować czujność niezależnie od sytuacji.

Dobra apteczka ratuje życie, a nawet zdrowie

Jeśli chorujesz przewlekle na jakąś chorobę, koniecznie weź ze sobą w zapasie te lekarstwa, które zażywasz na co dzień. Ich większa ilość w trudnej sytuacji może uratować Ci zdrowie, a nawet życie. Koniecznie pamiętaj również o innych medykamentach, pakując je oddzielnie, do uporządkowanej apteczki. Polecamy Ci zabrać m.in. krem z wysokim filtrem UV, leki na ból głowy, brzucha, tabletki przeciwwymiotne i zapobiegające biegunce, środki przeciw ukąszeniom owadów, bandaż elastyczny, plastry, pęsetę oraz wodę utlenioną. Gdy będziesz za granicą, zawsze miej przy sobie np. podczas zwiedzania dużą ilość wody mineralnej, ponieważ organizm nieprzyzwyczajony do upałów i zmiany klimatu potrafi czasem nieprzyjemnie zaskoczyć np. problemami żołądkowymi. Dlatego też nigdy nie pij innej wody niż butelkowana.

Uważaj również na kuchnię odmienną od tej, którą jadasz zazwyczaj. Ostre potrawy czy inne ciekawe smaki mogą być przyjemne w trakcie ich spożywania, natomiast później istnieje ryzyko zatrucia się spowodowane inną florą bakteryjną organizmu. 

Życzymy Ci wyłącznie pozytywnych wrażeń podczas Twoich wakacji za granicą oraz bezpiecznego i komfortowego powrotu do domu z urlopu.