Hammamet – idealny pomysł na udany weekend w Tunezji

Przez admin

Hammamet – idealny pomysł na udany weekend w Tunezji

Szukasz dogodnego miejsca na weekend w Tunezji? Tęsknisz za słońcem, piaszczystymi plażami? Chcesz poczuć arabski klimat? Wybierz Hammamet – miasto w północno-zachodniej części Tunezji, położone nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, oddalone niespełna 70 kilometrów od Tunisu, stolicy Tunezji. Hammamet jest kurortem posiadającym nowoczesną infrastrukturę turystyczną oraz bazę rekreacyjną. Spędzając czas w Hammamecie, możesz skorzystać z miejscowych atrakcji lub pojechać na fakultatywne wycieczki po okolicy, odwiedzić Tunis albo historyczną Kartaginę.  

Co warto zobaczyć w  Hammamecie i najbliższej okolicy

Medina to najstarsza część miasta (wybudowana prawdopodobnie na przełomie VIII/IV wieku n.e.) z licznymi arabskimi zabytkami, murami obronnymi, twierdzą, meczetem, wieżyczkami, budynkami mieszkalnymi oraz sukiem – ogromnym targowiskiem. W pobliżu znajduje się Bab el Bahar,  czyli Brama Morza z punktem widokowym na plażę.  

Zoo Friguia Park jest z kolei miejscem idealnym do podziwiania zwierząt – to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Znajduje się tu kilkadziesiąt gatunków zwierząt żyjących na specjalnie wydzielonych obszarach, o warunkach podobnych do naturalnego środowiska. Niektóre osobniki uda się zobaczyć z bliska, a inne z większej odległości. Zwiedzanie odbywa się na wyznaczonych w tym celu drogach, ścieżkach oraz tarasach widokowych. Pamiętaj, by nie przywoływać, ani nie płoszyć zwierząt.

Koniecznie odwiedź Międzynarodowe Centrum Kultury.

To przepiękna willa wybudowana w latach 20. XX wieku, w jej pobliżu znajduje się park. W miesiącach od lipca do sierpnia organizowany jest tu międzynarodowy festiwal kultury, w czasie którego obywają się występy zespołów muzycznych oraz spektakle teatralne.

W miejscowości Kerkouane, zwanej również Karkawan, znajduje się niezwykłe stanowisko archeologiczne. Zobaczysz tu pozostałości antycznego miasta punickiego, a wśród nich ruiny sanktuarium punickiego, budynków mieszkalnych, kamiennych kolumn, murów, dawnej nekropolii oraz pozostałości dziedzińców.

Tunezyjskie zakupy to przyjemność

Wybierając się na zakupy na miejscowym targu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Ubierz się skromnie, załóż długą spódnicę lub spodnie. To kraj arabski, uszanuj więc obcą kulturę. Pamiętaj, by targować się podczas zakupów, ponieważ okażesz w ten sposób szacunek sprzedawcy – miejscowi handlarze uwielbiają zachwalać swoje towary. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie jakiegoś przedmiotu na bazarze, w pierwszej kolejności zapytaj o tę możliwość właściciela. Staraj się porównywać ceny, ponieważ może okazać się, że ten sam produkt na straganie kilkadziesiąt metrów dalej okaże się znacznie tańszy. Co warto kupić na tunezyjskim bazarze? Opłaca się wybierać perfumy, świeże owoce, przyprawy, zioła, herbaty, kawę, tradycyjne stroje, wyroby ceramiczne, wyplatane dywany, kosze, ręcznie malowane figurki i biżuterię. Zachowaj szczególną ostrożność przy zakupie mięsa oraz ryb. Zasady stosowania higieny i czystości w krajach afrykańskich w znacznym stopniu odbiegają od europejskich.