Grecja — fantastyczny pomysł na urlop z psem

Przez admin

Grecja — fantastyczny pomysł na urlop z psem

Podróże z naszymi milusińskimi po Europie mogą stać się nowym i fantastycznym doświadczeniem dla nas i dla naszych czworonogów.

Najważniejsze regulacje prawne

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podróż z naszym zwierzakiem do Grecji, to powinniśmy wiedzieć, co trzeba zrobić i załatwić przed wyjazdem. Polska i Grecja to kraje Unii Europejskiej, dlatego regulacje są proste. Jako właściciele psa musimy spełnić trzy warunki. Po pierwsze, nasz pupil musi posiadać mikrochip. Bez problemu wszczepimy go u weterynarza. Niektóre gminy oferują całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zachipowania, więc warto zainteresować się tą kwestią. Po drugie, nasz pupil musi mieć szczepienie na wściekliznę. I po trzecie, obowiązkowo trzeba wyrobić mu paszport, w którym weterynarz potwierdzi wykonanie szczepienia na wściekliznę. Dokument powinien być wystawiony przez upoważnioną do tego przychodnię. Ich listę znajdziemy pod adresem www.vetpol.org.pl.

Słów kilka o samym szczepieniu na wściekliznę

Ważną informacją może okazać się to, że szczepienie na wściekliznę uzyskuje ważność dopiero 21 dni po jego wykonaniu. Dotyczy to tylko tych szczepień, które wykonano po raz pierwszy. Trzeba je potem powtarzać co roku w tak zwanych dawkach przypominających. Jeśli szczepionka była kontynuacją, to otrzymuje ona ważność już w chwili podania dawki. Niektóre osoby mogą czuć się zdezorientowane tymi informacjami, ale na pewno profesjonalnie wytłumaczy je także weterynarz. Należy również pamiętać o tym, że szczepionki na wściekliznę nie podaje się szczeniakom, które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia.

Ogólne koszty trzech etapów procedury

Ci z nas, którym nie uda się zapisać pupila na darmowe wszczepianie chipu (refundowane przez gminę), muszą przygotować się na wydatek rzędu od 50 do 100 zł. Szczepionka na wściekliznę kosztuje mniej więcej 30 zł, a paszport to kolejne 100 zł. Przy pierwszym wyjeździe uzbiera się z tego spora suma. Jednak wydatek na chip poniesiemy tylko raz. Zatem każdy kolejny wyjazd z naszym czworonogiem nie uderzy już nas aż tak po portfelu.

Jak przygotować pupila do podróży za granicę?

Jeżeli wymarzyła się nam Grecja — podróżowanie z psem za granicę nie będzie wcale takie trudne. Dla osób, które wybierają się na południowy kraniec Półwyspu Bałkańskiego istotne znaczenie ma wybór środka transportu. Dla psa najlepszy okaże się zapewne samochód. Tylko powinniśmy mieć zamontowaną w nim klimatyzację lub w inny sposób zadbać o przepływ powietrza wewnątrz pojazdu. Poza tym musimy mieć na uwadze to, że powinniśmy robić częstsze przerwy, by nasz pupil mógł napić się wody, coś zjeść, przejść się na mały spacer i załatwić swoje potrzeby pod jakimś drzewkiem. Pamiętajmy także o tym, że przy rezerwowaniu noclegu właściciel musi zgodzić się na przyjazd psa. Wtedy pewnie kwota za nocleg nieznacznie wzrośnie.

Wyjazd z psem za granicę nie spowoduje żadnego stresu, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy.