Dahab – jak się skutecznie porozumieć na wczasach?

Przez admin

Dahab – jak się skutecznie porozumieć na wczasach?

Egipt jest marzeniem wielu ludzi. Niesamowicie piękne widoki oraz wyjątkowa kultura, niczym z orientalnej baśni, sprawiają, że prawie każdy chce choć raz odwiedzić ten kraj osobiście. I Ty zdecydowałeś się wybrać na wymarzone wakacje w Egipcie? Jako miejsce docelowe wybrałeś Dahab, czego szczerze Ci gratulujemy. Jest to niesamowite turystyczne miasto, które łączy w sobie wiele ciekawych tradycji. Zastanawiasz się zapewne, w jaki sposób skutecznie porozumiesz się na swoich wczasach? Skutecznie podpowiemy Ci, jak to zrobić. Dzięki temu spędzisz miło czas w Dahab, nie zaznając żadnego dyskomfortu w trakcie komunikacji z innymi.

Posługujesz się choć trochę językiem angielskim? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, mamy dla Ciebie rewelacyjną wiadomość. W Dahab za język urzędowy przyjęto język arabski, jednak nie będzie to dla Ciebie żadną przeszkodą. W tym i w wielu innych egipskich kurortach mieszkańcy i pracownicy pobliskich hoteli czy sklepów są przyzwyczajeni do turystów. Dlatego zdecydowana większość z nich zna dobrze język angielski. Pośród wielu różnych popularnych miejsc wśród Europejczyków na wczasy, Dahab jest z tego powodu bardzo wyjątkowe. Nie wszędzie turysta ma możliwość komunikowania się w języku angielskim, ale Ty masz to szczęście w przypadku swoich wakacji w Egipcie. Jeśli jednak nie znasz dobrze języka angielskiego albo pragniesz poznawać lepiej obce kultury, przydadzą Ci się nasze porady na temat języka arabskiego. Gotowy? Yallah! (Do dzieła!)

„Przepraszam i dziękuję”, czyli mówisz tak, jak czujesz

Dobrze wiemy, że język arabski nie należy do najłatwiejszych. Nie będziemy Cię także uczyć pisma i alfabetu arabskiego. To nie jest proste zadanie dla Europejczyków, szczególnie jeśli do Twojego wymarzonego wyjazdu zostało zaledwie parę dni. Za to polecamy Ci uzbroić się w pewność siebie, pozytywne myślenie i nieschodzący z twarzy uśmiech. Pamiętaj, że to Twój urlop, na którym powinieneś zapomnieć o jakimkolwiek wewnętrznym napięciu i niepokoju. Gdy tylko przekroczysz przyjazne progi Dahabu, postaw na spontaniczność oraz miej parę zwrotów w zanadrzu.

Jeśli chcesz kogoś o coś poprosić, powiedz „Min fadlak” (proszę), natomiast podziękowanie Arabowie wyrażają słowem „Shukrun”, co dosłownie w języku arabskim oznacza „dziękuję”. Warto poćwiczyć te wyrażenia, ponieważ uprzejmości są bardzo dobrze widziane w Egipcie. Mówiąc „Na’am” (nie) wyrazisz swoją niezgodę na coś, a „La” oznacza krótkie „tak”. Jeśli chcesz się miło, ale oficjalnie i stosownie do sytuacji przywitać, powiedz „Marhaba”, czyli po polsku „dzień dobry”. Na pożegnanie i zakończenie rozmowy czy spotkania, warto powiedzieć „Maasalaamah, co oznacza „do widzenia” lub „idź w pokoju”. Możesz również podczas pobytu w Dahab zetknąć się z powiedzeniem „Ahlan wa sahlan” (Witaj!), które jest niezwykle często skracane do samego „ahlan”.  Życzymy Ci udanych i ciekawych rozmów z mieszkańcami Dahab oraz przyjemnych, pełnych pozytywnych wrażeń wakacji w Egipcie.