Czarnomorski kurort dla aktywnych – atrakcje Varny

Przez admin

Czarnomorski kurort dla aktywnych – atrakcje Varny

Wycieczka do regionu Varna przeniesie Cię do świata przyjemnej, słonecznej pogody i złocistych plaż, ale okaże się też doskonałą okazją do tego, by poznać kulturę oraz historię Bułgarii. Średniowieczne, kamienne budowle wyrastają tuż obok piaszczystych kąpielisk. Otacza je mnóstwo zieleni, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera nadmorskiej miejscowości.

Zabytki kultury sakralnej

Dominującym wyznaniem w Bułgarii jest prawosławie, dlatego w wielu miejscach można podziwiać piękne cerkwie. Za najważniejszą i zarazem najbardziej zjawiskową uważa się Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy z II poł. XIX wieku, mieszczący się w centrum miasta Varna. Jego złociste kopuły i surowe, kamienne mury robią wrażenie zarówno w trakcie dnia, jak i nocą, kiedy budynek otula klimatyczne światło.

Na tropie odległych czasów

Żeby lepiej poznać dzieje tego pięknego regionu, warto wybrać się do jednego z kilku muzeów, a także zobaczyć ruiny term wzniesionych przez Rzymian w II w. W Varnie można zwiedzać m.in. Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Etnograficzne, a także słynne Retro Muzeum, w którym zgromadzono najciekawsze pamiątki z czasów Ludowej Republiki Bułgarii (1946-1990), a wśród nich zabytkowe samochody, stare radioodbiorniki, maszyny do szycia, opakowania po żywności oraz wiele innych kultowych przedmiotów.

Kamienny monastyr

Kilkanaście kilometrów na północ od Varny znajduje się z kolei nietypowy, bo wykuty w skałach, klasztor prawosławny Aładża. Monastyr zatopiony jest wśród bujnych lasów, a z jego krużganków roztaczają się malownicze widoki. Można udać się na spacer jego kamiennymi korytarzami, obejrzeć wystawę poświęconą okolicznym znaleziskom archeologicznym, zajrzeć do kaplicy, na której ścianach widnieją pozostałości po kolorowych freskach oraz przejść kawałek dalej, na ścieżkę wiodącą wśród starych katakumb.

Varna dla miłośników natury

W okolicy Varny występuje całe mnóstwo miejsc, gdzie można spokojnie wypoczywać na plaży lub spacerować w otoczeniu pięknej przyrody. Szczególnie przyjaznym miejscem jest Park Nadmorski, czyli rozległy teren tuż przy wybrzeżu Zatoki Varny. Można tam przysiąść na jednej z ławek i rozkoszować się śpiewem ptaków, podziwiać kwiaty, krzewy oraz nadmorskie pejzaże, uprawiać różnorodne sporty, a także wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń. W ciepłe popołudnia i wieczory odbywają się tu koncerty, wystawy czy plenerowe spektakle.

Najpiękniejsze plaże Varny Ta część Bułgarii zachwyca rozległymi, piaszczystymi plażami oraz spokojnym, czystym morzem. Najpiękniejsze z kąpielisk rozciągają się nieco na północ od miasta Varna, a ich urok najlepiej oddaje sama nazwa kurortu – Złote Piaski. Miasteczko słynie też z rozrywkowego klimatu, dzięki czemu powstaje tam wiele ekskluzywnych i kameralnych klubów, restauracji oraz parków wodnych. Dlatego jeśli z wakacji chciałbyś przywieźć wiele wspaniałych wspomnień, a jednocześnie porządnie wypocząć, pomyśl o pięknej Varnie. W Bułgarii czekają na Ciebie niezliczone atrakcje.