Co warto kupić na egipskich wakacjach?

Przez admin

Co warto kupić na egipskich wakacjach?

Wakacje to nie tylko wspomnienia z pobytu w różnych zakątkach globu, ale też różnego rodzaju przedmioty i lokalne wyroby, które chętnie kupujemy, by potem przypominały nam o wspaniałym urlopie. Jeśli kraj, do którego jedziemy, należy do tych egzotycznych, tym bardziej zależy nam na przywiezieniu czegoś charakterystycznego dla tego regionu i innego niż produkty, które mamy u siebie. Ta prawidłowość dotyczy również Egiptu – kraju faraonów i piramid, oferującego turystom możliwość nabycia wielu pamiątek nawiązujących do swojej kultury i historii.

Papirus – nie zawsze oryginalny

Jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego rejonu pamiątek jest zapełniony malunkami i egipskimi hieroglifami papirus, który może stanowić ciekawą ozdobę ściany w każdym domu. Decydując się na jego zakup, warto jednak zdawać sobie sprawę, że większość produktów oferowanych przez ulicznych sprzedawców to podróbki, które wykonano z bananowca, a nie z prawdziwego papirusu. Tego typu wyroby są na pewno tańsze i na pierwszy rzut oka niewiele się różnią od oryginałów, dlatego i tak zadowolą wielu nabywców. Jeśli chcemy mieć pewność, że papirus będzie oryginalny, dobrze jest wybrać się do lokalnych wytwórni, w których możemy zapoznać się z metodą jego produkcji oraz otrzymać certyfikat oryginalności wybranego produktu.

Piramidy, koty, wielbłądy, skarabeusze, czyli figurkowy zawrót głowy

Turyści chętnie kupują też różnej wielkości figurki, których nie brakuje w lokalnych sklepikach i na bazarach. Mamy do wyboru produkty wykonane z alabastru, bazaltu lub te najmniej trwałe – powstałe z gipsu. Przed zakupem warto sprawdzić, z czego tak naprawdę zrobiono wybraną pamiątkę i czy nie jest to masowy chiński produkt, który równie dobrze możemy zdobyć w Polsce.

Szafran i inne przyprawy

Z Egiptu, podobnie jak z innych egzotycznych krajów, zawsze warto przywieźć kupione na prawdziwym bazarku przyprawy, które są zdecydowanie bardziej intensywne niż te pochodzące z naszych sklepów. Największym powodzeniem cieszą się: szafran, kwiat hibiskusa, kardamon oraz laski cynamonu i wanilii. Przyprawy i zioła to bardzo praktyczne pamiątki, które raczej zawsze są dobrej jakości, a w dodatku niewiele ważą i nie stanowią problemu podczas pakowania walizki.

W oparach sziszy

Fajki wodne, czyli szisze znajdują nabywców nie tylko wśród amatorów palenia, ale również wśród tych, którzy chcą sobie postawić na półce oryginalną, egzotyczną ozdobę. Z tego względu fajki różnią się cenami – te dekoracyjne będą sporo tańsze od modeli gotowych do użytku w praktyce.

Orientalna biżuteria dla wielbicieli błyskotek

Egipt słynie z wyrobów jubilerskich, wśród których oprócz zwyczajnych pierścionków znajdziemy bogato zdobione cudeńka w orientalnym stylu, mogące zawrócić w głowie niejednej turystce. Wiele osób kupuje też kartusze – ozdobne zawieszki, na których poza egipskimi symbolami, można umieścić własne imię zapisane hieroglifami.

Olejki i bawełna

Pięknie pachnące olejki eteryczne będące podstawą perfum i bardzo dobrej jakości bawełna to również wizytówka egipskich kurortów. Dlatego wśród przywożonych przez turystów pamiątek nie brakuje malutkich fiolek pełnych zapachów, t-shirtów, kolorowych ręczników czy orientalnych szali.

Niezależnie od tego, na jakie pamiątki się zdecydujemy, warto pamiętać o podstawowej zasadzie egipskiego handlu, czyli o targowaniu. Obowiązuje ona nie tylko na bazarach, ale również we wszystkich sklepikach i dobrze jest o tym pamiętać, słysząc pierwszą podaną przez sprzedawcę cenę.