Burgas – planujemy cudowne wczasy

Przez admin

Burgas – planujemy cudowne wczasy

Szukając idealnego miejsca na wakacje, warto zwrócić uwagę na niedaleko położoną od Polski Bułgarię. Kraj ten zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami, wyśmienitą kuchnią i historycznymi zabytkami. W Bułgarii panuje umiarkowany, suchy klimat. W najcieplejszym miesiącu – lipcu –  średnia temperatura powietrza wynosi 30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest doskonałym miejscem zarówno do wypoczynku, jak i do zwiedzania. Bułgaria staje się jednym z chętniej wybieranych wakacyjnych krajów między innymi dlatego, że oferuje wiele atrakcji rodzinnych, także dla najmłodszych podróżników. Wraz z rozwinięciem bułgarskiej turystyki, co roku powstają tu nowe parki wodne, restauracje, bary i hotele.

Burgas

Burgas to czwarte pod względem wielkości miasto w Bułgarii, leżące w południowo-wschodniej części kraju. Jego rozkwit przypada na początek XX wieku, kiedy to został otwarty port morski, stanowiący rozwinięcie przemysłu i ośrodków kulturalnych regionu. Aktualnie miasto liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Otoczone jest trzema jeziorami: Atanasowskim, Mandrenskim i Burgaskim – największym w kraju, stanowiącym ostoję ptaków IBA. To miasto stworzone dla turystów, których z każdym rokiem przybywa coraz więcej.

Co zwiedzić w Burgas?

Burgas słynie z położonego na wzgórzu Parku Nadmorskiego, zapewniającego cudowne widoki na przejrzyste, turkusowe morze. Park wzbogaca śródziemnomorska roślinność, a zapach drzew w połączeniu z bryzą morską umożliwiają odprężenie i głęboki relaks. W parku znajdują się fontanny, rzeźby, a nawet letni teatr i małe zoo. Aktywni mogą wypożyczyć rowery i udać się na dłuższą wyprawę po całym parku. Niedaleko skweru leży jedno z najstarszych, zasobnych w źródła termalne uzdrowisk w Bułgarii – Burgaskie Łazienki Mineralne. Obiekt oferuje kąpiele w leczniczej wodzie i naturalnym błocie. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów i miejscowych.

Burgas cechuje wiele obiektów sakralnych. Świątynią wartą obejrzenia jest wybudowana pod koniec XIX wieku cerkiew św. Cyryla i Metodego. Wnętrze budowli zdobią piękne freski oraz wykonany z drewna ikonostas.

Warto dodać, że miasto obfituje w liczne muzea, w szczególności w zbiory przyrodnicze i historyczne, dlatego nawet miłośnicy sztuki nie będą się tutaj nudzić.

Kuchnia bułgarska

Bułgarskie jedzenie słynie z lekkości i różnorodności. Dania w dużej mierze składają się ze świeżych owoców i warzyw oraz smakowicie przyrządzonego mięsa, ryb i owoców morza. Będąc w Bułgarii, obowiązkowo trzeba spróbować niżej wymienionych potraw:

– Tarator – orzeźwiający chłodnik ogórkowy,

– Kebapczety – grillowane lub smażone kiełbaski z mielonego mięsa wołowego,

– Bob czorba –  wegańska, gęsta zupa fasolowa z warzywami i miętą,

– Ribena czorba –  zupa rybna na bazie warzyw z przyprawami,

– Sałatka szopska – tradycyjna sałatka z pomidorów, ogórków, papryki i cebuli z serem owczym.

Bułgaria to ulubiony kraj wczasowiczów. Zachęca turystów niskimi cenami i pięknymi, pocztówkowymi widokami. Szczególnie Burgas jest rewelacyjnym miejscem na spędzenie wolnego czasu wśród przyrody. Idealnym pomysłem będzie wycieczka do tego miasta w okresie letnim w związku z organizowanymi imprezami artystycznymi.