Burgas – moc dawnych zwyczajów i ludowego folkloru

Przez admin

Burgas – moc dawnych zwyczajów i ludowego folkloru

Jeśli marzysz o poznaniu dawnych pieśni, magicznych legend i ciekawego, momentami zaskakującego bułgarskiego folkloru ­– Burgas okaże się idealnym miejscem do tego typu odkryć. Twoje wakacje będą podróżą w nieznane, gdzie poznasz nowe tradycje, oryginalne zwyczaje i poczujesz się zupełnie inaczej niż podczas zwykłego wypoczynku słonecznej plaży. Co więcej w Burgas nie zabraknie Ci również błogiego relaksu! Podczas dzisiejszej podróży po Bułgarii z chęcią zaprowadzimy Cię do miejsc, w których poczujesz moc ludowego folkloru w typowych dla tego kraju pięknych, nieodkrytych krajobrazach i klimatycznych wsiach.

Tradycje obrzędów ludowych sięgają tu zamierzchłych czasów i są kultywowane, bez większych zmian, aż do dnia dzisiejszego. Dowodzi to siły etnicznej Bułgarów, którzy mimo wielu różnych niebezpieczeństw, zdołali przekazywać z pokolenia na pokolenie swoją tradycję tak, aby móc się nią cieszyć jeszcze w obecnych czasach.

Pięknie zdobione kłosy zbóż podczas Sylwestra w Burgas

Bułgarzy są w większości ludźmi, którzy wyznają religię prawosławną. Dlatego święta obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim. Jeśli chcesz spędzić Sylwestra w Burgas, to przygotuj się na jego obchodzenie w nocy z 13 na 14 stycznia. Zabierz ze sobą także dużo otwartości na świat oraz napotkanych ludzi. Bardzo Ci się to przyda podczas słynnego surwakari. Ta tradycja jest kwintesencją bułgarskiej życzliwości. Podczas jej trwania Bułgarzy tłumnie ruszają ze swoich domów, aby odwiedzać innych i życzyć im pomyślności oraz szczęścia w Nowym Roku. A gdy minie już północ, mężczyźni biorą ze sobą pięknie ozdobione kłosy zbóż zwane surwaczkami. Zwyczaj nabiera mocy, gdy zaczyna się zabawa w bicie kłosami innych po plecach. Wówczas nie ma podziału na dorosłych i dzieci. Wszyscy bawią się bez wyjątku, równocześnie życząc sobie nawzajem zdrowia i pomyślnego, długiego życia.

Moc radosnej tradycji wiosną w Bułgarii

Wiosna jest idealną porą na poznanie ciekawych, bułgarskich tradycji. Wówczas wszyscy są radośni, ponieważ wcześniej wschodzi słońce, a dzień staje się dłuższy niż zimą. Widoki w Burgas potrafią zapierać dech w piersiach, natomiast budząca się do życia przyroda wręcz zaprasza do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. To właśnie wiosną wszyscy Bułgarzy wypatrują ze szczególną uwagą pierwszej jaskółki lub bociana. Przydaje im się wcześniej otrzymany od bliskiej osoby specjalny amulet. To właśnie podczas pierwszego dnia wiosny mieszkańcy Bułgarii obdarowują się ręcznie robionymi pamiątkami zwanymi martenicami. Są bogato zdobione białą i czerwoną włóczką i chronią Bułgarów przed nieszczęściami już od VII wieku.

Kukeri w pięknej masce zwiastujący koniec zimy

Kukeri to dawny zwyczaj, który również jest znany Bułgarom sprzed wielu wieków. Jeśli będąc w Burgas, spotkasz bardzo bogato i kolorowo ubranego człowieka w oryginalnej, pięknej masce, wiedz, że zaczyna się słoneczna i radosna wiosna. A im ciekawej ubrana jest osoba, którą właśnie poznałeś, tym więcej posiada artystycznych umiejętności i talentów.

Wiemy, że Burgas zachwyca swoją wielowiekową, ciekawą tradycją. Życzymy Ci, żebyś podczas swoich wymarzonych wakacji poznał jak najwięcej bułgarskich, magicznych zwyczajów.