Bułgarskie muzea, czyli nie tylko wakacje na piaszczystych plażach Bułgarii

Przez admin

Bułgarskie muzea, czyli nie tylko wakacje na piaszczystych plażach Bułgarii

Bułgaria to kraj, do którego Polacy jeździli na wakacje nawet w czasach, gdy zagraniczne wojaże należały do rzadkości. Dziś, ten wspaniały region ponownie został odkryty przez rodaków, którzy całymi rodzinami każdego roku tłumnie zjeżdżają na piękne bułgarskie plaże, odwiedzając najbardziej znane kurorty. Główne atuty, które przyciągają turystów to niewątpliwie słoneczna pogoda, ciepłe morze i bardzo atrakcyjne ceny. Jednak Bułgaria to nie tylko raj dla plażowiczów – jest to kraj o bogatej, wielowiekowej kulturze, z którą warto się bliżej zapoznać, zwiedzając tutejsze muzea.

Sofia – stolica bogata w muzea

Choć zdecydowana większość turystów jadących do Bułgarii, odpoczywa nad brzegiem Morza Czarnego, to jeśli nadarzy się okazja, warto również zwiedzić Sofię, która choć nie tak popularna jak inne europejskie stolice, również może się poszczycić wspaniałymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Po zobaczeniu imponujących świątyń (najstarsza powstała w IV wieku!), można odwiedzić mieszczące się w Pałacu Królewskim Muzeum Etnograficzne lub Narodową Galerię Sztuki, albo udać się do dawnego meczetu, w którym ulokowano Narodowe Muzeum Archeologiczne. Wielbicielom wszystkiego, co związane jest z militariami, na pewno spodoba się z kolei Narodowe Muzeum Historii Wojska, które swoje eksponaty prezentuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ciekawą podróżą w nie tak odległą przeszłość, będzie również wizyta w Muzeum Sztuki Socjalistycznej, w którym zgromadzono m.in. rzeźby, obrazy i plakaty z epoki, którą wielu jeszcze całkiem dobrze pamięta.

Ślady historii i trochę rozrywki w Nessebarze

O Nessebarze słyszał zapewne każdy, kto spędził urlop w Bułgarii, szczególnie w okolicach Słonecznego Brzegu. To najstarsze bułgarskie miasto, ze względu na ogromną ilość zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO samo w sobie może być traktowane jak muzeum. Jeśli jednak ktoś poczuje niedosyt, może udać się do znajdującego się tuż za bramą do starej części Nessebaru Muzeum Archeologicznego lub odwiedzić klimatyczną Galerię Pavilion prezentującą prace znanych i nieznanych artystów z różnych dziedzin sztuki. Ci, którzy wolą lżejszą rozrywkę znajdą w Nessebarze oryginalne Muzeum Filmu z rekwizytami ze znanych produkcji.

Gdzie jeszcze warto się udać?

Oczywiście, przebywając w dowolnym zakątku Bułgarii, na pewno zawsze natkniemy się na regionalne muzea i galerie z pracami miejscowych artystów i nie o wszystkich uda się tutaj napisać. Warto jednak wspomnieć o tych bardziej niekonwencjonalnych, które mogą zachwycić całą rodzinę. Należy do nich m.in. podobające się bardzo dzieciom Muzeum Motyli czy mogące się pochwalić bogatą kolekcją samochodów z ubiegłej epoki Muzeum Retro. Obie placówki, podobnie jak Muzeum Historii Medycyny i Muzeum Historii Naturalnej znajdują się w Warnie. Powodzeniem wśród turystów cieszy się również Muzeum Soli w miejscowości Pomorie, gdzie można zobaczyć proces pozyskiwania tego minerału oraz udostępniony do zwiedzania i otoczony pięknym ogrodem botanicznym Pałac Królowej Marii w uroczej miejscowości Bałczik. W Bułgarii jest sporo placówek muzealnych, zarówno tych zajmujących się historią i sztuką, jak i tych bardziej skupionych na sprawach codziennych. Warto czasem zrezygnować z plaży i udać się do któregoś z nich, gdyż może to stać się ciekawym urozmaiceniem codziennego leżakowania. Wszystkie te miejsca zwiedzisz z coraltravel.pl