5 sposobów na radzenie sobie z kłótnią na wakacjach

Przez admin

5 sposobów na radzenie sobie z kłótnią na wakacjach

Wakacje to wyjątkowy czas, kiedy cała rodzina czy grupa przyjaciół wybiera się po wspólne przygody. Piękna pogoda i błogi wypoczynek pozwalają oderwać się od problemów codzienności, ale niestety podczas podróżowania łatwo też dać ponieść się emocjom. Obce otoczenie, nieznajomość języka czy przebywanie ze sobą przez całą dobę to tylko kilka z powodów kłótni podczas wyjazdu. Jak poradzić sobie z nieporozumieniami i szybko złagodzić napięcie?

1. Unikanie stresujących sytuacji

Kłótnie można zdusić w zarodku na różne sposoby, ale zdecydowanie najlepszą metodą radzenia sobie z awanturami w podróży okazuje się niedopuszczanie do stresujących sytuacji. Tuż przed wyjazdem warto upewnić się, że każdy z uczestników wyprawy spakował niezbędne dokumenty, przygotować dokładny plan podróży i uwzględnić czas potrzebny np. na przesiadki. Najwięcej kłótni wynika ze zmęczenia, nieprzygotowania, sposobu gospodarowania czasem oraz pieniędzmi. To wszystko razem potrafi wywołać prawdziwą burzę. O ważnych rzeczach rozmawiajmy więc, kiedy jesteśmy wyspani i w dobrym humorze.

2. Czas tylko dla siebie

Kiedy już znajdziemy się w wymarzonym miejscu, zadbajmy o to, by każdy mógł korzystać z wakacyjnych chwil tak jak lubi. Nie zmuszajmy dzieci do spędzania czasu wyłącznie z rodzicami, ale pozwólmy im na odrobinę swobody. Ta sama zasada dotyczy pozostałych współtowarzyszy podróży – każdy na wakacjach powinien mieć zagwarantowany czas tylko dla siebie, np. żeby posiedzieć z książką czy pójść na samotny spacer brzegiem morza. 

3. Wakacje bez marudzenia

Na pytanie o to, co zjemy na kolację czy dokąd pójdziemy następnego dnia, zawsze należy odpowiadać konkretnie. Wykazywanie obojętności i długie zastanawianie się często jest odbierane jako marudzenie, które może irytować innych uczestników wycieczki. Starajmy się więc udzielać zdecydowanych odpowiedzi, a z pewnością unikniemy wielu spornych sytuacji.

4. Moment na ochłonięcie

Jeśli jednak dojdzie do kłótni, warto przede wszystkim szybko rozładować napięcie. Nie ma sensu roztrząsać wątków sprzed kilku lat czy wypominać komuś popełnianych błędów. Dobrym sposobem na wybrnięcie z burzliwej atmosfery jest zaproponowanie drugiej osobie czegoś do picia lub wyjścia na spacer, by tam dokończyć wymianę zdań. Możecie być pewni, że już po przekroczeniu progu emocje odrobinę osłabną i łatwiej będzie porozmawiać.

5. Uprzejmość

Niezwykle ważną kwestią jest unikanie używania obraźliwych słów czy stosowania innych epitetów, które mogą kogoś urazić. Nie zrzucajmy winy za daną sytuację na wszystkich wokół, ale spróbujmy sami rozwiązać problem lub w miły sposób wyegzekwować pomoc od innych. Jeżeli już dochodzi do poważnej wymiany argumentów, mówmy tylko o konkretnych sprawach i trzymajmy się faktów. Własne interpretacje i „szukanie drugiego dna” potrafi tylko dodatkowo zdenerwować drugą osobę. Wakacyjnym kłótniom najlepiej zapobiegać, zanim jeszcze przerodzą się w poważny problem, który potrafi zepsuć cały wyjazd.